آسیبهای بازی های رایانه ای

به گفته دندانپزشک اطفال خوب در تهران ، دکتر رکنی امروزه استفاده از وسایل هوشمند بسیار گسترش پیدا کرده است و کودکان و نوجوانان نیز از این موارد عقب نیستند و استفاده از تبلت ، گوشی تلفن همراه و بازیهای رایانه ای و … بسیار در بین آنها گسترش یافته است و به سوی آسیب های جدی برای همه سنین کودکی و نوجوانی پیش می رویم و این سوال برای والدین به وجود می آید که آینده این کودکان به چه شکل خواهد بود و آیا آسیبی آنها را تهدید می کند یا خیر ؟ دندانپزشک برای شما مطالب مفیدی دارد.

استفاده از لوازم الکترونیک در سنین کودکی که باعث خم شدن کمر کودکان حین استفاده از این وسایل می شودکه این امر برای تثبیت فرم اسکلتی آنها در آینده بسیار مضر است.پزشک اطفال به نقل از محققان می گوید،کودکان به خصوص کودکان ۲ تا ۵ سال بیش از ۳۰ دقیقه در روز نباید از دستگاههای الکترونیک استفاده کنند و برای کودکان کمتر از دو سال استفاده از وسایلی از جمله موبایل و تبلت توصیه نمی شود .

مورد دیگری که بسیار نگران کننده است بازی های رایانه ای است .استفاده از رایانه ها که امروز تقریباً در بیشتر شئون زندگی انسان ها راه یافته اند ، هم چون دیگر ساخته های دست بشر ، دو شکل دارند که یک شکل آن بهره گیری درست و مفید برای سرعت بخشی دقت در کارها و کمک به پیشرفت امور است و شکل دیگر آن استفاده های نادرست و نابه جاست که گاه ، آسیب های فراوان را در پی دارد .

استفاده درست از آنها مزایایی دارد :

1-باعث هماهنگی چشم و دست و پرورش عضلات ظریف کودک می شود.

2ـ به کودکان کمک می کند تا مهارت هایی را تمرین کند.

3ـ یادگیری را آسان و توجه بچه ها را جلب می کند.

4ـ کودک بدون کثیف کردن لباس ها و اطراف می تواند به راحتی نقاشی بکشد و رنگ ها را عوض کند. مثلاً اگر از رنگ سبز لباس نقاشی اش خوشش نیامد به رایانه می گوید رنگ قرمز کن و رنگ قرمز رضایت او را فراهم نکرد رنگ آبی و غیره.

5ـ رایانه برنامه های متنوعی دارد که به کودکان امکان می دهد تا نقاشی ها یا داستان هایی را خلق کنند و یا بازی هایی هستند که آنها را به تاریخ یا جغرافیا علاقمند می کند.

6 ـ بازی های رایانه ای بچه ها را وارد دنیایی می کنند که کنترلش در دست آنهاست و به همین دلیل آنها از این بازی ها لذت می برند.

بازی های رایانه ای

بازی های رایانه ای

و آسیبهای آن :

مهمترين مشخصه بازی های رایانه ای حالت جنگي اكثر آنهاست و کودک بايد براي رسيدن به مرحله بعدي با نيروهاي به اصطلاح دشمن بجنگد. ” خشونت “ مهمترين محركه­اي است كه در طراحي جديدترين و جذاب­ترين بازی های رایانه ای به حد افراط از آن استفاده مي­شود.
” بازی های رایانه ای پر تحرك باعث بروز بيماريهاي استخواني و عصبي در ناحيه دست­ها و بازوها مي­شود و يكي از دلايل شب ادراري در كودكان، انجام بازي­هاي ترسناك رايانه­اي است “.
 
مطالب دیگر سایت را مطالعه نمایید:

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال