برای جلوگیری از پوسیدگی دندان چه کنیم؟

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان هر روز مسواک بزنید 
از نظر دندانپزشک و دندانپزشک اطفال خوب در تهران مسواک زدن روزانه 2بار ، آن هم با خمیر دندانی با کیفیت و حاوی فلوراید از اهمیت خاصی برخوردار است .

بایان کار از تمیز شدن کامل دندانهایتان مطمئن شده و از پوسیدگی انها جلوگیری کنید . مسواک زدن از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند .

پوسیدگی دندان

مسواک مناسب انتخاب کنید
مسواکی که برخلاف مسواک های دیگر به لثه و مینای دندان آسیب نرساند ، و دارای الیافی با نوک گرد که به ملایمت برروی دندان و لثه عمل کند مسواکهای برقی نیز دارای الیافی با نوک گرد هستند و از نظر کلینیکی ثابت شده است که در برداشتن پلاک ،کاهش التهاب لثه و سفید کردن دندان نسبت به مسواک های دستی معمولی بسیار مؤثر تر عمل می کنند .

تعویض مسواک هر چند وقت یکبار لازم است ؟
به خاطر داشته باشید که تعویض به موقع مسواک به بهداشت دهان کمک می کند زیرا طبق تحقیقات کلینیکی یک مسواک نو می تواند تا 30درصد بیشتر از یک مسواک با کارکرد 3ماهه ،پلاک ها را از روی دندان ها بردارد . مسواک خود را هر 3ماه یکبار تعویض کنید . بعضی از مسواکها دارای الیاف نشانگر هستند که با کمرنگ شدن تا نیمه زمان تعویض مسواک را نشان می دهد .

روش مسواک زدن با مسواک دستی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان
1- سطوح خارجی دندان ها : برای سطح خارجی دندان مسواک را با زاویه 45 درجه به سمت شیار لثه قرار دهید . به آهستگی ،با حرکات دورانی کوتاه ،مسواک را به جلو و عقب مخالف دندان ها و لثه ها حرکت دهید .

2- پشت و میان دندان ها : برای تمیز کردن سطوح دندان های داخلی و آسیاب از روش یکسانی استفاده کنید .

3- سطوح داخلی دندان ها : برای تمیز کردن سطوح داخلی دندان های جلو ، مسواک را به طور عمودی نگه دارید و با حرکات آرام بالا و پایین از نوک مسواک استفاده کنید .

4- سطح زبان : زبان خود را نیز مسواک بزنید . این کار به شما کمک می کند که نفسی خوشبو داشته باشید . در طی مسواک زدن ،مسواک را به موازات شیار لثه حرکت دهید و مطمئن شوید که به دندانهای عقبی دست یافته اید.

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال