بهداشت دهان و لثه

لثه در حقيقت قسمتي از محافظ دهان است كه روي استخوان نگهدارنده دندان و قسمتي از دندان را مي‌پوشاند سلامت لثه و انساج نگهدارنده دندان اهميت به سزايي در تأمين يك سيستم دنداني محكم و كارآمد دارد.

لثه طبيعي به رنگ صورتي روشن مي‌باشد ولي بسته به رنگ پوست فرد مي‌تواند به رنگهاي تيره‌تر و قهوه‌اي نيز در‌آيد به عبارتي رنگ تيره لثه در افراد با پوست سبزه يا گندمگون كاملاً طبيعي است.

سلامت لثه به مقدار زيادي بستگي به رعايت بهداشت دهان دارد. در صورت استفاده نكردن صحيح از مسواك و نخ دندان و باقي ماندن ذرات مواد غذايي در حاشيه لثه، التهاب در ناحيه ايجاد مي‌شود مه در ابتدا با تورم و قرمزي لبه‌هاي لثه مشخص مي‌گردد.اين حالت مي‌تواند گاهي با خونريزي همراه شود، خوشبختانه در سيستم دنداني شيري اين حالت طبيعي در مي‌آيد ولي رعايت نكردن بهداشت دهان در سنين نوجواني و جواني مي‌تواند آثار زيانبخش غير قابل برگشتي روي لثه داشته باشد.

وجود جرم مي‌تواند رعايت بهداشت دهان را با مشكل مواجه نمايد بنابراين توصيه مي‌شود در صورت مشاهده آن به دندانپزشك مراجعه نمائيد تا اقدامات لازم جهت حذف آن صورت گيرد و از ايجاد التهاب لثه در كودك پيشگيري شود. مطمئن شويد كودكتان در رژيم غذايي خود به مقدار كافي از ميوه و سبزيجات تازه استفاده مي‌كند كمبود مزمن ويتامينها (خصوصاً ويتامين ث) مي‌تواند با التهاب و خونريزي از ناحيه لثه همراه شود.

گاهي وجود پوسيدگي‌هاي عميق و عفونت ريشه دندان خود را به شكل يك تورم برجستگي كه براحتي خونريزي مي‌كند در ناحيه لثه نشان مي‌دهد. با مشاهده اين حالت‌ حتماً به دندانپزشك مراجعه نمائيد تا درمان دندان مورد نظر صورت بگيرد.

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال