تراش یا Albation چیست؟

تراش یا Albation به گفته دندانپزشک ترمیمی با لیزر چه می باشد؟ این روش به چه صورت انجام می شود؟ نظر دندانپزشک ترمیمی با لیزر درباره تراش چه می باشد؟

در دندانپزشکی بدون درد تراش یا Albation اصطلاح دیگرییست که به گفته دندانپزشک ترمیمی با لیزر برای برداشت و کندن بافت توسط لیزر به کار برده می شود.

نظر دندانپزشک ترمیمی با لیزر بر این است که با روش غیر تماسی لیزر امکان تبخیر شدن تکه های بافتی وجود دارد. از آن جا که کنترل مراحل درمان با لیزر به مراتب راحت تر از زمان کاربرد تیغ جراحی یا الکترو سرجری است، کاربرد آن در برداشت ضایعاتی همچون هیپرپلازی التهابی پاپی در کام یا فک بالا توصیه شده است. همچنین دندانپزشک اطفال اضافه می کند که کاربرد تیغ جراحی به خار انحنای خاص کام و زوایای تند فک مشکل است و در مواقعی که وسعت ضایعه زیاد باشد امکان خونریزی فراوان وجود خواهد داشت. استفاده از لیزر محیطی خشک را فراهم می آورد که قابلیت دید جراح را افزایش خواهد داد. برای این منظور از قدرت 2 الی 12 وات لیزر استفاده می شود که انتخاب دقیق آن به ضخامت بافت و روش جراحی بستگی دارد.

تراش یا Albation چیست؟

در ادامه دندانپزشک ترمیمی با لیزر بیان می کند که برای تراش ضایعاتی که به عمق بافت نفوذ کرده اند، برداشت لایه لایه بافت ضروری است. در این بین، امکان ایجاد لایه زغالی یا char layer حاصل از کربونیزاسیون بافت وجود دارد. قبل از آن که نفوذ عمقی تر تراش صورت گیرد، این لایه را باید با گاز خیس برداشت تا از جذب زیاد انرژی، بالا رفتن حرارت و آسیب به بافت های مجاور اجتناب شود.

با توجه به گفته های دندانپزشک اطفال خوب در تهران مراحل درمان شامل انتخاب قدرت لیزر، زمان کار، نوع متناوب یا مداوم اشعه را در مطالب بعدی برایتان بیان خواهیم کرد.

 

مطالب مرتبط :

نقش دندانپزشک اطفال چیست؟

توصیه های دندانپزشک اطفال در مورد بهداشت دهان و دندان کودکان

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال