توصیه های دندانپزشک درباره مسواک زدن کودک

پزشک اطفال و دندانپزشک اطفال ، دکتر رکنی لازم می داند یادآوری کند که مراقب دندان های فرزند خود از همان ابتدا باشید. از آنجایی که یکی از بهترین و ساده ترین راه ها برای حفظ سلامت دهان و دندان مسواک زدن می باشد ، پس از همان ابتدا مسواک زدن مرتب و منظم و به روش صحیح را به کودک خود بیاموزید تا در آینده دچار مشکلات دهان و دندان نشود . حال اینکه چه زمانی برای مسواک زدن مناسب است از پزشک اطفال یا دندانپزشک سوال می شود و پاسخ می دهد که به کودک خود بیاموزید حداقل روزی دوبار  مسواک بزند و لازم است هر بار 5 دقیقه این کار به طول بیانجامد. صحیح مسواک زدن به از بین بردن پلاک‌های دندان کمک می‌کند. باکتری‌های موجود در پلاک دندان عامل ایجاد 2 بیماری مهم دهان و دندان هستند: پوسیدگی دندان‌ها و بیماری‌های لثه.

مسواک زدن با اینکه عامل ضروری برای سلامت دهان و دندان است، ممکن است در بعضی از مواقع برای مینای دندان که بخش با ارزش دندان است، مضر باشد. دندانپزشک اطفال خوب در تهران توصیه می‌کنند پس از خوردن مواد غذایی یا نوشیدنی‌های اسیدی مانند آب پرتقال حداقل تا 30 دقیقه از مسواک زدن اجتناب کنید زیرا که اسید حاصل از این نوع نوشیدنی‌ها، مینای دندان را ضعیف می‌کند و مسواک زدن دقیقا بعد از خوردن چنین مواد غذایی می‌تواند به مینای دندان صدمه بزند.

از مزایای مسواک زدن ، این کار ساده ، می توان به از بین رفتن بوی بد دهان و خوشبو کردن دهان ، جلوگیری از رشد باکتری ها و تشکیل پلاک های دندانی اشاره کرد . توجه داشته باشید اگر پلاک مدت زمان زیادی روی دندان شما بماند، به جرم تبدیل که ماده سفت و زرد رنگی است، می‌شود و در نتیجه موجب التهاب و خونریزی لثه‌ها می‌شود. اگر این جرم مدت زیادی روی دندان‌های کودک شما بماند،‌ ممکن است دندانهایش را از دست بدهد.پس باید سعی کنید از شروع فرایند پوسیدگی جلوگیری کنید.

از نظر دندانپزشک نکاتی برای مسواک زدن وجود دارد که توجه به آن ضروری است مثلا اینکه به کودک بگویید تا سرسری مسواک نزند و مسواک زدن او حداقل 2 دقیقه طول بکشد و حتما همه سطح دندان ها را بشوید. از نظر ظاهر مسواک و نرمی آن نیز باید سعی کنید دقیقا متناسب با نیازهای کودک برایش مسواک تهیه کنید . اندازه و شکل برس مسواک باید طوری باشد که به راحتی وارد دهان فرزند شما بشود و امکان دسترس به همه مناطق را به او بدهد . تعویض مسواک نیز ضروری است بهتر است در هر فصل مسواک جدیدی تهیه کنید تا تعویض به موقع آن را فراموش نکنید . به یاد داشته باشید مسواک زدن در محیطی مانند حمام مناسب نیست و بعد از مسواک زدن باید مسواکباید در جایی باشد که امکان خشک شدن آن وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید :

توصیه دندانپزشک اطفال در مسواک زدن کودک نوپا

مسواک زدن بعد از خوردن غذاهای اسیدی

زمان مناسب مسواک زدن

آموزش مسواک زدن به کودک

 

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال