توضیحان دندانپزشک در مورد جرم گیری و بروساژ دندان

دندانپزشک با توجه شدت و میزان پیشرفت التهاب لثه و بیماری پریودنتال و چگونگی واکنش بیمار به درمان انتخاب شده می تواند نحوه درمان را مشخص کند.

دندانپزشک می تواند جرم گیری و تمیز کردن عمیق ریشه های دندان را برای شما انجام دهد یا سایر مشکلات مربوط به بیماری لثه را در مراحل اولیه درمان نماید. برای ارائه خدمات درمانی پیشرفته در حالت هایی که مشکل جدی باشد،  ممکن است شما را به یک متخصص دندان معرفی کند که در تشخیص، جلوگیری و درمان بیماری های پریودنتال تخصص ویژه دارد.

یک دندانپزشک یا ( دندانپزشک اطفال خوب در تهران ) یک دوره سه ساله اضافی پس از گرفتن مدرک خود می گذراند که در این دوره آموزش های خاص درباره بیماری های لثه و نحوه درمان آنها به وی داده می شود. برای مثال، در شرایطی که مشکل جدی تر باشد، یک دندانپزشک متخصص می تواند عمل های جراحی لازم همچون ایجاد شکاف در لثه ها و خارج کردن صدها پلاک از بافت لثه و نیز ترمیم آسیب های احتمالی وارد شده به استخوان را برای بیمار انجام دهد.

روش جرم گیری دندان

دندانپزشک

در طول معاینه اولیه، دندانپزشک می توانند وضعیت ایجاد پلاک بر روی دندان ها را معاینه کرده و ابتلای احتمالی لثه ها به مشکلات پریودنتال را بررسی کند.

در این حالت از یک ابزار مخصوص به نام  استفاده می شود که از طریق آن می توان عمق فضای موجود بین دندان ها و لثه ها که در اصطلاح به آن شیار می گویند را اندازه گیری کرد. در لبه خط لثه، بافت لثه سالم می تواند یک شیار کم عمق ایجاد کند که به صورت یک کانال Vشکل بین دندان و لثه ها تشکیل می شود. در حالت عادی عمق شیار برابر با 3 میلیمتر یا کمتر است. زمانی که فرد به بیماری پریودنتال مبتلا شود، این شیار پهن شده و یک کیسه عمیق تر از 3 میلیمتر در آن تشکیل می شود.

این کیسه در ادامه محل تجمع پلاک های مضری می شود که امکان تمیز کردن آن بدون استفاده از خدمات تخصصی دندان پزشکی وجود ندارد. جرمگیری و تمیز کردن عمیق ریشه های دندان زمانی انجام می شود که این کیسه ها بزرگتر از 3 میلیمتر باشند. جرم گیری می تواند پلاک ها و جرم ایجاد شده در بالا و پایین خط لثه را خارج کند.

در این حالت با توجه به مقدار جرم و پلاک ایجاد شده و سطح حساسیت دندان بیمار، جرم گیری دندان می تواند با  درد همراه باشد. به همین خاطر هنگام استفاده از این روش درمانی بر روی بیمار از ژل بی حس کننده یا تزریق موضعی داروی بی حسی برای کاهش ناراحتی بیمار در طول مدت درمان استفاده می شود. هنگامی که موضع مورد نظر در دهان بیمار بی حس شد، دندانپزشک متخصص از یک ابزار به نام اسکالر کوچک، یا تمیز کننده مافوق صوت یا هر دوی آنها به همراه یکدیگر برای پاک کردن جرم ها و پلاک های ایجاد شده در پایین هر کیسه پریودنتال استفاده می کند.

در ادامه سطح دندان تمیز و صیقلی می شود که به این ترتیب از ایجاد پلاک در نتیجه انباشته شدن باکتری ها در سطح رویی دندان جلوگیری خواهد شد و بافت لثه سلامتی و بهبودی خود را باز خواهد یافت. با توجه به میزان بحرانی بودن شرایط، در هر مرحله از جرم گیری و تمیز کردن عمیق ریشه های دندان ممکن است یک چهارم دهان بیمار تحت درمان قرار گیرد تا به این ترتیب راحتی بیمار در طول مدت درمان حفظ شود.

معمولاً درمان یک چهارم بالا و پایین در یک طرف صورت در یک جلسه انجام می شود و یک چهارم بالا و پایین طرف دیگر در جلسه دوم تحت درمان قرار می گیرد. در جلسه درمان، دندانپزشک همچنین ممکن است از آنتی بیوتیک های موضعی، مواد آنتی باکتریال و سایر داروهای موجود بطور مستقیم بر روی کیسه های پریودنتال برای کمک به کنترل عفونت یا درد و نیز بهبود سریع تر بیمار استفاده کند. درمان بیماری لثه در مراحل اولیه ابتلا به آن می تواند شامل جرم گیری و تمیز کردن دندان در فواصل زمانی سه ماهه و نیز استفاده از دهان شویه و نخ دندان به صورت روزانه باشد. در مراحل بعدی برای درمان بیماری لثه پیشرفته ممکن است نیاز به تمیز کردن عمیق دندان، جراحی پریودنتال و جراحی با لیزر وجود داشته باشد.

درمان با لیزر

دندانپزشک

استفاده از لیزر دنداندندانپزشک ترمیمی بالیزر ، برای درمان بیماری پریودنتال معمولاً خون ریزی، ورم و ناراحتی کمتری را برای بیمار در طول مدت زمان درمان به همراه دارد. به هر حال، در این حالت ممکن است در صورتی که طول موج لیزر نامناسب بوده و یا سطح قدرت استفاده شده در زمان درمان نادرست باشد، به بافت پریودنتال آسیب وارد شود. بنابراین، مهم است که دندان پزشک دارای سطح تجربه مناسب برای اجرای این روش درمانی انتخاب شود.

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال