جراحی لثه و درمان ریشه (عصب کشی) با لیزر چگونه است؟

جراحی لثه و درمان ریشه (عصب کشی) با لیزر چگونه است؟

موادی که جهت ساخت ترمیم دندان و روکش به کار می روند بنا به گفته ی دندانپزشک از انواع سرامیک بوده و در کارخانه ساخته می شوند. سرامیک تولید شده در کارخانه یکنواخت بوده و توزیع مولکولی یکسانی دارند. در صورتی که سرامیک ساخته شده در لابراتور (حتی در بهترین شرایط) توزیع ناهمسانی داشته و در آن حباب هوا دیده می شود. برخی افراد دندان های خود را بسیار سخت و محکم بر روی هم می سایند (دندان قروچه – فشردن دندان ها به هم) این ساییدن به قدری قوی است که امکان شکسته شدن دندان ها یا روکش نیز وجود دارد. خوشبختانه سرامیک هایی ساخته شده است که توان تحمل فشاری حدود 1100 مگاپاسکال را داشته و در این موارد به خوبی قابل استفاده است.

جراحی لثه و درمان ریشه (عصب کشی) با لیزر چگونه است؟

در مورد جراحی لثه و درمان ریشه با لیزر توضیح می دهیم:

لیزر بسیاری از باکتری ها و میکروب ها را از بین می برد. در جراحی لثه غالباً ترکیبی از لیزر اربیوم،با طول موج 980 و لیزر دیود با طول موج 940 استفاده می شود. در جراحی لثه به جای بریدن و حذف بافت لثه، با تابش لیزر باکتری ها از بین رفته و رشد سلول های لثه تحریک می شود. بنابراین هنگامی که لثه با لیزر درمان می شود در مقایسه با جراحی و بریدن لثه، ظاهری زیباتر و سالم تر خواهد داشت و جراحی لثه را انجام خواهد داد. آفت و تبخال نیز به راحتی توسط لیزر درمان می شوند، در واقع یا کاملاً حذف شده یا طول درمان کاهش می یابد.

همان گونه که دندانپزشک در مورد درمان بیماری لثه توضیحاتی بیان کردند، استفاده از طول موج های مختلف لیزر سبب از بین رفتن باکتری ها می شود. این باکتری ها به هیچ وجه با تکنیک های رایج درمان ریشه (عصب کشی) از بین نمی روند و فقط نور لیزر می تواند به دلیل نفوذ در بافت دندان و استخوان آن ها را از بین ببرد. حتی عفونت های شدید نیز توسط لیزر کنترل می شوند و نه تنها امکان ادامه درمان در یک جلسه مهیا می شود بلکه به دلیل از بین رفتن میکروب ها طول عمر دندان درمان شده نیز افزایش می یابد. 

منبع: مجله پیام سلامتی

مطالب مرتبط:

درمان دندان با استفاده از لیزر و تجهیزات دیجیتالی

چگونه از پوسیدگی دندان جلوگیری کنیم؟

توضیحات دندانپزشک اطفال در مورد دندان های شیری

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال