دارو دادن به کودک

دارو دادن به کودک

متخصص دندانپزشکی اطفال با سدیشن دارو دادن به کودک را شرح می دهد و نحوه دادن دارو به کودکان را توضیح می دهد.

متخصص دندانپزشکی اطفال با سدیشن این گونه می گوید که دارو دادن به کودک به چه صورت می باشد و والدین چگونه می توانند در مقابل نارضایتی کودکان از دارو خوردن، چگونه به آن ها دارو بدهند.

متخصص دندانپزشکی اطفال با سدیشن درباره دارو دادن به کودک می گوید:
 
چگونه به کودک خود دارو دهیم؟
با توجه به گفته های دندانپزشک اطفال، اگر شما هم فرزند خردسالی دارید حتما می‌دانید بیشتر آنتی‌بیوتیك‌های خوراكی مخصوص كودكان به شكل پودر است كه هنگام مصرف باید با آب مخلوط شود. این شیوه باعث می‌شود خانواده‌ها بتوانند دارو را برای مدت بیشتر و راحت‌تر نگهداری كنند.
پس از این‌كه آب را به این پودرها اضافه كردید، دارو حتما باید در یخچال نگهداری شود و پس از آن، فقط هفت تا 10 روز قابل استفاده است. بنابراین هر میزان از دارو كه بعد از این مدت باقی ماند، باید دور ریخته شود. همچنین آبی كه به پودر اضافه می‌شود باید بخوبی جوشیده و سرد شده باشد؛ چراكه استفاده از آب سرد نجوشیده یا آب​جوش، دارو را خراب می‌كند.
 
سوال دیگری گه ممکن است برای شما پیش آید این است که بچه‌هایی که قرص نمی خورند چه کار کنیم؟!
بچه‌ها معمولا هیچ نوع دارویی را دوست ندارند، ولی قرص خوردن برایشان سخت‌تر از انواع دیگر داروهاست. برای همین هم معمولا والدین ترجیح می‌دهند از شربت و قطره كمك بگیرند.
 
در بسیاری از موارد، قرص‌های مخصوص كودكان جویدنی است، خاطرنشان می‌كند: در مورد قرص‌های غیرجویدنی، نكته بسیار مهمی كه والدین باید در نظر داشته باشند این است كه همه قرص‌ها را نمی‌توان برای كودك نصف یا خرد كرد تا بلع آن راحت‌تر شود. بعضی از انواع قرص‌ها، در صورت نصف شدن خراب شده یا مزه بسیار بدی پیدا می‌كند كه حتی ممكن است موجب ایجاد حالت تهوع در كودك شود. پس در این مورد هم حتما باید با مشورت پزشك یا داروساز روش صحیح را انتخاب كنید.
 
دارو دادن به کودک

دارو دادن به کودک

در مورد آنتی‌بیوتیك‌ها هم باید یادآور شد که بهتر است از قاشق‌های مخصوصی كه داخل بسته دارو قرار دارد یا انواع قاشق‌ها و پیمانه‌های استاندارد موجود در داروخانه‌ها استفاده كنید.
در ادامه داروهایی لیست شده اند که توصیه می شود آن ها را خودسرانه به کودک خود ندهید :
 
  • آسپیرین
  • داروهای ضدسرفه و سرماخوردگی بدون نیاز به نسخه
  • داروهای ضد تهوع
  • داروهای بزرگسالان
  • داروهای جویدنی
  • شربت اِپیکا (عرق الذَهَب)
 

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال