دندان پزشک ترمیمی درباره لیزر اربیوم می گوید!

دندان پزشک ترمیمی درباره لیزر اربیوم می گوید!
دندان پزشک اطفال خوب درباره موضوع لیزر اربیوم و بحث کاربرد آن در اندودنتیک توضیحاتی در قبل داده است که در اینجا به ادامه آن می پردازیم و برای شما بیشتر شرح می دهیم. به گفته دندانپزشک اطفال خوب، در زمان تراش باید از ایجاد شیارهای باریک در حد قطر نوک فیبر اجتناب نمود، چرا که امکان به جریان افتادن آب در این شیارها کمتر می شود و خطر تشکیل لایه char، کند شدن روند تراش، و درد بر اثر بالا رفتن حرارت بیشتر خواهد بود. باید حجم کافی آب در جریان باشد و مراقب کم شدن جریان اسپری آب و هوا به علت درست پیچ نشدن فیبر در هندپیس با قرار گیری نادرست منبع آب، قدرت زیاده از حد ساکشن که از اثر خنک کنندگی آب می کاهد و آن را به طرف خروجی ها هدایت می کند باشیم.

انجام بی حسی، حتی برای تراش پوسیدگی های عمیق هم لازم به نظر نمی رسد. انرژی لیزر توانایی ایجاد بی حسی موقتی نسبی یا کرختی را دارد. حتی برای کاهش حساسیت پس از تراش لیزری می توان از پرتوهای غیر متمرکز با انرژی 6-5 وات برای 2 دقیقه کمک گرفت. برای کم کردن احتمال حساسیت می توان تراش را با سطح انرژی کم لیزر آغاز کرد و به تدریج بر میزان آن افزود. از این روش به عنوان بی حسی لیزری (laser-anesthesia) برای برداشتن پر کردگی آمالگام قبلی با فرز و حذف پوسیدگی های ثانوی با لیزر استفاده می گردد. از تماس یافتن لیزرهای اربیوم با آمالگام بایستی اجتناب نمود، چرا که خطر آزاد شدن جیوه در محیط وجود دارد. در بعضی از طول موج ها نیز پخش ذرات حاصله می تواند باعث تخریب فیبر، لوله های هادی و خود هندپیس شود. رعایت نکات مورد تایید شرکت سازند از صرف هزینه وقت فراوان برای تعمیرات جلوگیری خواهد شد.

دندان پزشک ترمیمی درباره لیزر اربیوم می گوید!

تعدادی از درمانگرها نیز بر اثر باکتریوسیدی لیزرهای اربیوم برای کاهش تعداد باکتری های باقی مانده در داخل توبول های عاجی قبل از پر کردن حفره تراش داده شده با لیزر یا فرزهای عادی کمک می گیرند. انرژی لیزر در حد متوسط (3-2 وات) برای برداشت موثر لایه اسمیر و ایجاد یک سطح عاجی ضد عفونی شده که باند محکمی را با مواد ترمیمی بر قرار سازد مفید است. سطوح پروگزیمال دندان های مجاور را باید در برابر تابش لیزر محافظت نمود. قرار دادن ماتریکس فلزی برای این حالت مطلوب است چرا که لیزر هیچ اثری بر روی سطح فلز ندارد. عدم توانایی لیزر در تداخل روی فلزات، این اشعه را برای برداشت پوسیدگی های ثانویه در کنار لبه های پرسلنی یا تمام فلزی کارآمد کرده است؛ چرا که لیزر بدون اثر گذاری بر روی ترمیم موجود می تواند نواحی پوسیده را تمیز نماید. اما اگر ترمیم موجود کامپوزیت باشد، باید مراقب بود چرا که لیزرهای اربیوم توانایی برداشت کامپوزیت، کامپومر و گلاس پونومرم را دارند. سرعت برداشت ترمیم های همرنگ دندان بستگی به عمر ترمیم و میزان فیلر موجود در آن دارد. حفرات تراش داده شده با لیزر اربیوم را می توان به بهترین شکل با رزین های کامپوزیت یا گلاس پونومر ترمیم نمود. اما از آنجا که لبه های حفره تراش خورده با لیزر ناصاف است، آمالگام ماده مناسبی برای پر کردگی نیست.
نوک های هندپیس را می توان دوباره به کار برد اما باید پس از مدتی آن ها را دور انداخت چرا که اغلب پس از 30 تا 50 بار استفاده خوردگی و تخریب در آن ها رخ می دهد می توان از روش های پالیش پرسلن در زیر بزرگنمایی برای تمیز کردن نوک ها و افزایش طول عمر آن ها استفاده نمود. هر چند در کل پالیش های مکرر باعث کاهش عمر فیبرها می شود. لیزر اربیوم برای انواع پرکردگی ها به کار رفته اند، اما اخیرا نقش آن در مواردی همچون اصلاح و برداشت بافت نرم نیز مورد توجه قرار گرفته است.
در تمام کارهای دندان پزشکی، روش های متعددی برای دستیابی به نتایج بالینی مطلوب وجود دارد. نمونه های درمانی که در زیر به آن اشاره می شود تلاشی است برای نشان دادن قابلیت های طول موج اربیوم در تراش حفره، جراحی بافت نرم و اصلاح کانتور استخوان که تنها قسمتی از کارآیی این نوع لیزر را به عنوان مهمترین لیزر بافت سخت نشان می دهد. تصاویر این نمونه ها با میکروسکوپ دندان پزشکی و بزرگنمایی 2/5 تا 10 برابر گرفته شده است. آموزش توسط افراد باتجربه جهت استفاده مناسب از وسایل و دستگاه های خریداری شده توسط همکارانی که تازه وارد این زمینه شده اند ضروری به نظر می رسد.

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال