روش کار لیزر برای بیوپوسی ها

دندانپزشک ترمیمی با لیزر در پست های قبلی به موضوع لیزر های بدون تماس پرداخت. اما در ادامه می خواهیم با نظر دندانپزشک ترمیمی با لیزر به موضوع بیوپسی های incisional و excsisional بپردازیم.

برای بیوپسی های incisional و excsisional به گفته دندانپزشک ترمیمی با لیزر می توان از لیزر co2 به عنوان روشی برای برش دقیق ضایعه استفاده نمود. در برش excsisional که همراه با خارج کردن کل ضایعه است، ابتدا از تاباندن اشعه متمرکز برای برش دورتادور ضایعه استفاده می شود. سپس ضایعه را از جای خود بلند کرده و زیر آن خالی می شود. قدرت اشعه با توجه به لیزر به کار رفته و مهارت جراح تعیین خواهد شد که به طور میانگین در حد 4 تا 6 w است. پس از برداشت ضایعه بافت گرانوله وظیفه ترمیم محل جراحی را به عهده می گیرد. برش incisional مانند برش excsisional صورت می گیرد. با توجه به وسعت نمونه برداشت شده، زخم با بافت گرانوله ترمیم می شود یا با کمک بخیه لبه های آن به هم نزدیک می گردد. لیزر یک روش جایگزین عالی برای برداشت ضایعاتی همچون فیبرومای تحریکی برآمده از مخاط باکال یا زبان، و یا برداشت epulis است.

نظر دندانپزشک ترمیمی با لیزر به موضوع بیوپسی ها

از روش غیر تماسی لیزر co2 برای درمان هایی همچون laser peel که همان برداشت رنگدانه های بافتی است نیز می توان بهره برد. ضایعات وزیکولوبولوز وسیع را می توان با قدرت پایین در حد حداکثر 2 تا 3 وات اشعه غیر متمرکز درمان نمود. در ابتدا، این اشعه دور از بافت و غیر متمرکز درمان نمود. در ابتدا این اشعه دور از بافت و غیر متمرکز اثر مشهودی روی سطح نسج نیم گذارد، با نزدیک کردن اشعه به حالت متمرکز نمای سفید شدگی در بافت ظاهر می شود و تاول ایجاد می گردد. این تاول ها از غشای پایه ایجاد می شوند. تا مشخص شدن کل بافت زیرین، درمان ادامه می یابد و از آن جا که لیزر خاصیت کنترل خونریزی هم دارد مشکلی حین کار به وجود نخواهد آمد.

 

مطالب مرتبط :

کاربردهای لیزر برای دندانپزشک ترمیمی با لیزر

توضیحات دندانپزشک در مورد اثر لیزر بر بهبود دندان

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال