زخم دهان کودک بعد از درمان دندانپزشک

یکی از عوارض شایع بعد از انجام درمان‌های دندانپزشکی کودکان، جویدن سهوی یا عمدی بافت نرم گوشه لب یا داخل گونه توسط کودک است. این عارضه به علت بی‌حس شدن بافت نرم این نواحی که همزمان با بی‌حسی دندان ایجاد می شود، رخ میدهد.
این مشکل، بیشتر بعد از تزریق بی‌حسی برای درمان دندان‌های فک پایین کودکان پیش می‌آید ولی پس از انجام بی‌حسی دندان‌های فک بالا هم دور از انتظار نیست.

احتمال بروز این پدیده در بچه‌های زیر چهار سال بیش از کودکان سنین بالاتر است.
جویدن بافت نرم گاهی چند دقیقه بعد از انجام تزریق بی‌حسی موضعی توسط دندانپزشک ، زمانی که کودک هنوز در اتاق انتظار مطب نشسته تا دندانش خوب بی‌حس شود، شروع می‌شود. گاهی هم بعد از پایان درمان دندانپزشک در منزل، قبل از آنکه بی‌حسی موضعی ناحیه تمام شود، رخ میدهد.
در این موارد معمولا والدین چند ساعت بعد، با مطب تماس میگیرند و از ایجاد یک زخم سفید رنگ در سطح داخل لب یا گونه و گاهی از تورم یک‌طرفه لب کودک بعد از کار، اظهار تعجب و نگرانی می‌کنند.

 

زخم دهان کودک بعد از دندانپزشکی

 

نکاتی که والدین باید در مورد پیشگیری و درمان این عارضه بدانند:
– والدین باید بعد از انجام تزریق بی‌حسی برای دندان کودکشان، هم در داخل مطب قبل از شروع کار و هم تا چند ساعت بعد از پایان کار و مراجعه به منزل، کاملا مراقب باشند و به کودک یادآوری کنند که لبش را گاز نگیرد.
– تا زمان بر طرف شدن بی‌حسی لب و گونه (معمولا حدود دو ساعت بعد از پایان کار) کودک نباید چیزی بخورد.
– بروز زخم ناشی از جویدن، ارتباطی به آلوده بودن وسایل دندانپزشکیندارد.
– در صورت بروز زخم یا تورم لب و گونه، بهتر است کودک را نزد دندانپزشک اطفال ببرید. ممکن است دندانپزشک اطفال برای پیشگیری از عفونت ثانویه محل زخم، یک دوره آنتی بیوتیک تجویز کند.
– در منزل باید ناحیه زخم را با کاربرد آب نمک گرم، تمیز نگه داشت.
– برای پیشگیری از ایجاد تورم بیشتر، می‌توان در ۲۴ ساعت اول، چند قطعه یخ را داخل کیسه فریزر قرار داد و بصورت متناوب چند بار در روز، روی گونه یا لب کودک قرار داد.
– بهبودی کامل زخم و تورم ناشی از جویدن لب و گونه، حدود یک هفته تا ده روز زمان لازم دارد.

منبع :

dandane.ir

بیشتر بخوانید :

چاقی کودکان را شوخی نگیرید

تب کودک پس از واکسن زدن را مهار کنید

چغاله بادام بخوریم یا نخوریم ؟

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال