سن رویش دندان ها و اهمیت دندانهای شیری

رویش دندان در جنسیت و نژاد های مختلف متفاوت است. در اینجا درمورد سن رویش دندان ها و اهمیت دندهای شیری بحث و گفت و گو خواهد شد.

درمورد سن رویش دندان ها بدانید  همه دندانها در سن کاملاً معینی بیرون نمی آیند و دندان دخترها نیز زودتر از پسرها رویش  می یابد. آب و هوا و موقعیت جغرافیائی ، نژاد ، و عوامل ارثی و تغذیه در بیرون آمدن دندانها  موثر است. در صورتی که رویش دندانهای کودکتان نامرتب و ناهنجار بنظر می رسد لازم است  با دندانپزشک یا متخصص ارتدنسی مشورت کنید.  

اهمیت دندانهای شیری

رسیدگی و ترمیم بموقع دندانها می تواند از اعمال وسیع دندانپزشکی جلوگیری کرده مانع از  تحمل مخارج سنگین درمان توسط والدین و تحمل درد از طرف کودک می گردد.

متا سفانه اهمیت دندانهای شیری از نظر والدین و کودکان وحتی تعداد معدودی  ازدندانپزشکان هنوز شناخته نشده و علت ان شاید مسئله بودن این دندانها ست.

مهمترین وظیفه این دندانها کمک به داشتن تغذیه خوب و درنتیجه رشد و نمو منا سب کودک  می با شد .

کودک فاقد دندانهای سالم نمی تواند غذا را بخوبی بجود ودر نتیجه از خوردن تعداد زیادی از  غذاها محروم خواهد بود. بعلاوه عمل جویدن در رشد منا سب انسان نیز موثر است.

همچنین وجود دندانهای شیری درمحل خود باعث می شود که قوس منا سب فکی ایجاد  شده ودندانها ی دائمی در محل از پیش نعیین شده منا سبی جایگزین شوند.

در صورت بی موقع از دست دادن دندانهای شیری ، دندان دائمی دچار اختلال در محل رویش  خود خواهد شد.

به علاوه وجود دندانهای شیری در ایجاد اصوات مختلف بخصوص در اوایل شروع به تکلم طفل  کاملا دارای اهمیت می باشد .در صورت زود از دست دادن دندانها تلفظ صحیح حروف  دچار اشکال شده واین امر ممکن است در طفل بصورت عادت درآید.

جویدن غذا کمک موثری به تحریک عضلات صورت می کند که در رشد طبیعی عضلات صورت موثر است. وجود دندانهای شیری سالم در زیبائی ظاهری طفل موثر بوده ، فقدان یا خرابی  آنها ممکن است باعث ایجاد مشکلات روانی در طفل گردد.

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال