مراقبت های دندانی افراد دارای عقب ماندگی ذهنی

ملاحظات سلامت دهان در افرادی که دارای عقب ماندگی ذهنی می باشند چگونه می باشد؟

از جمله شرایط و وضعیت هایی که ناتوانی یادگیری در آن ها غالب شده است، سندرم داون، سندرم X شکننده و سندرم حذف 22q11 می باشد.

ملاحظاتی که باید در رابطه با سلامت دهان شان در نظر گرفت :

بچه های دچار ناتوانی های یادگیری معمولا از نظر شیوع پوسیدگی های دندانی و مشکلات پریودنتال مشابه سایرین هستند. در هر حال، گزارش هایی از بیماری های دهان و دندان در افراد مسن تر وجود دارد که شاید ناشی از اشکالات در انجام درمان می باشد و نهایتا باعث پیشرفت بیماری درمان نشده می گردد.

مراقبت های دندانی کودکان عقب مانده ذهنی

همچون بیماران مبتلا به اوتیسم، بسیاری از بیماران با ناتوانی یادگیری، برای مسواک زدن به کمک دیگران وابسته می باشند؛ مهارت ضعیف دست یا عدم انگیزه غابلا موجب بهداشت ضعیف دهان می شود. در صورتی که شخص ناگزیر به انجام این وظیفه به تنهایی می باشد. در هر حال، کاربرد مسواک های قوی برای اشخاص با انگیزه که فاقد مهارت هستند می تواند تاثیر مثبت و موثری بر سلامت لثه ها داشته باشد.

ملاحظات خاص برای مراقبت دندان

بچه ها و نوجوانان دچار ناتوانی های یادگیری، درمان دندان پزشکی را می پذیرند ولی این مسئله باید با نیازها و ظرفیت اشخاص طراحی شود که بستگی به میزان استنباط و درک اشخاص از درمان و همچنین سن آن ها دارد. به عنوان مثال بی حسی موضعی انتزاعی بوده و شامل خصوصیاتی است که می تواند در بیماران دچار ناتوانی یادگیری همچون هر بیمار دیگر باعث تحریک ترس شود. در برخی موارد واکنش قوی منفی می تواند پس از پس از تزریق ناشی از بی حسی قابل انتظار باشد. بیمار می تواند با گاز گرفتن نواحی بی حس شده به خودش آسیب برساند. با این حال هنوز مهم است که درمان بدون درد در این بیماران در نظر گرفته شود و کاربرد تزریقات پریودنتال لیگامان با مپی واکایین می تواند موثر باشد.

مطالب مرتبط :

مراقبت های دندانی در کودکان بیش فعال

رشد و تکامل دندانی کودک

در مورد شکاف لب و کام چه می دانید؟

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال