نقش دندانپزشک اطفال چیست؟

ممکن است تا به حال به این موضوع فکر کرده باشید که نقش دندانپزشک اطفال چیست؟ و با خود بگویید با وجود دندانپزشک، چرا کودک ما؛ نیاز به دندانپزشک اطفال دارد؟ دندانپزشک اطفال کار خود را از دوران کودکی تا نوجوانی انجام می دهد. آن ها تجربه و صلاحیت لازم در خصوص مراقبت از دندان ها، لثه کودک و دهان او در کل دوره ی کودکی را کسب کرده اند. رشد دندان کودک در طول 6 ماه اول زندگی اوست. بر این اساس کودکان در سنین 6 یا 7 سالگی اولین دندان هایشان جایگزین دندان های شیری می شود و دندان های دائمی او پدیدار می شوند. عدم مراقبت مناسب از دندان ها، بیماری به نام پوسیدگی ایجاد می کند، پوسیدگی دندانی بیماری است که می تواند یک عمر عوارض و مشکلات را برای فرد به دنبال داشته باشد. امروزه پوسیدگی دندان عفونی در کودکان بسیار شایع است به طوری که 5 برابر بیشتر از کودکان مبتلا به آسم و 7 برابر بیشتر از تب یونجه (زکام) است.

 نقش دندانپزشک اطفال چیست؟

دندانپزشک اطفال چه دوره هایی را باید گذرانده باشد؟

دندانپزشک اطفال باید حداقل 4 سال دوره دندانپزشکی اطفال، و همچنین باید دوره ی دو ساله ای جهت گذراندن دندانپزشکی نوزادان، کودکان، نوجوانان و کودکان با نیازهای ویژه بگذرانند.

چه نوع درمان هایی توسط دندانپزشک اطفال صورت می گیرد؟

دندانپزشکان کودک موارد جامعی از مراقبت و بهداشت دهان و دندان می دهند که در موارد زیر به آن ها اشاره شده است:

  • بررسی بهداشت دهان و دندان نوزاد که شامل ارزیابی خطر در پوسیدگی در مادر و کودک 
  • مراقبت از دندان و موارد پیشگیری از پوسیدگی های دندانی شامل: تمیز کردن و درمان با فلوراید و همچنین توصیه هایی در مورد رژیم غذایی مناسب
  • مشاوره جهت عادت های نوزادان برای مثال: استفاده از پستانک و مکین انگشت شست
  • ارزیابی و درمان زودهنگام برای ردیف کردن دندان ها (ارتودنسی)
  • ترمیم و برطرف کردن حفره های دندان
  • تشخیص شرایط دهان و دندان مرتبط با بیماری هایی مانند: دیابت، مشکلات قلبی که به صورت مادرزادی صورت گرفته، آسم، زکام (تب یونجه)، پیش فعالی
  • مدیریت و بررسی بیماری های لثه و در نظر گرفتن شرایط و بیماری های معده و یا زخم معده

دندانپزشکان اطفال بهترین مراقبت برای دندان کودکان را شرح می دهند:

کودکان بزرگسالانی کوچک نیستند که بتوان گفت مانند یک فرد بزرگسال به طور کامل و به درستی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت می کنند، آن ها باید معاینه های دندانپزشکی را به موقع انجام دهند. دندانپزشکان اطفال به درستی می دانند که چه راهی برای بررسی و درمان کودکان راحت تر است. علاوه بر این تجهیزات و وسایل لازم درون مطب های دندانپزشکان اطفال مرتب و تزئین شده با ذهنیت کودکان است. یک دندان‌پزشک اطفال خوب طیف گسترده ای از گزینه های درمان، و همچنین تخصص و آموزش مراقبت از دندان، لثه و دهان فرزند شما را ارئه می دهد.

مطالب مرتبط:

دندان قروچه در کودکان

کاهش درد لثه های کودکان هنگام دندان در آوردن

 منبع: healthychildren.org

 

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال