نکاتی مهم در مورد واکسن کودکان

هر نوزدای که به دنیا می آید از بدو تولد و همچنین در طول دوره زندگی خود باید واکسینه شود. دلیل این موضوع هم کاملاً مشخص است چرا که فرد هم خود و هم جامعه از بروز و ایجاد بیماری های خاصی محافظت می شود. همان طور که در مطالب قبل، انواع واکسن ها نام برده شده، در این مطلب نیز مورد نکات مهمی در مورد واکسن کودکان و مراقبت های بعد از آن توضیحاتی توسط پزشک اطفال بیان شده است.

 

نکاتی مهم در مورد واکسن کودکان

واکسن ویروس یا میکروب ضعیف شده و یا کشته شده ی بیماری می باشد که بدن، یا بهتره گفته شود گلبول های سفید بدن که وظیفه ی محافظت از آن را دارند را آماده می کند که در برابر همان بیماری مقاومت زیادی از خود نشان دهد. یکی از دردناک ترین اقداماتی که والدین برای کودک خود انجام می دهند، تحمل بی قراری های کودک خود بعد از واکسیناسیون است. کودک باید در بدو تولد از واکسن های سه گانه که شامل: سرخجه، کزاز و سیاه سرفه است؛ روی ران خود بزند و متحمل درد شود، که باعث بی قراری های زیادی در کودک می شود.

ممکن است پرستاری که این تزریق را انجام می دهد برای بهبود و تسکین درد کودک به والدین قطره استامینوفن توصیه کند به همین دلیل والدین باید به این موضوع توجه کنند که این قطره دوز مشخصی برای استفاده دارد و نباید برای ساکت کردن فرزندتان هر اندازه که لازم دانستید به او استامینوفن بدهید. حتی برای پیشگیری از تب نباید به او قطره استامینوفن بدهید. مورد بعد این که برای پیشگیری از اختلال در اثر واکسیناسیون می توانید محل آن را کمپرس سرد بگذارید و هیچ دارویی را به خواست خودتان به کودک ندهید و در این مورد با پزشک اطفال خوب مشورت نمایید، سعی کنید دمای منزل متعادل باشد و در محیطی آرام کودک تا 48 ساعت استراحت کند.

مطالب مرتبط:

مسواک زدن کودک نوپا

آیا قطره آهن موجب سیاهی دندان کودک می شود؟

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال