وظایف والدین و دندانپزشک کودک در قبال سلامت دندان کودک چیست؟

والدین و دندانپزشک اطفال چه وظایفی در سلامت دندان کودک دارند؟

اگر بخواهیم وظایف والدین و دندانپزشک اطفال را در رابطه با سلامت دهان و دندان کودکان در نظر بگیریم، در ابتدا می پردازیم به نوزادان که چه مراقبت هایی لازم دارند!

 برای سلامت دهان و دندان کودکان، نیاز به ابزار و  مواد خاصی ست که در روتین های مراقبتی دهان و دندان هایشان استفاده می کنند. 

تمیز کردن لثه ها با یک دستمال یا پارچه ای تمیز و نرم، صبح به صبح بعد از اولین شیردهی. و نیز قبل از خواب شبانه شان که باکتری ها و قندی که باعث پوسیدگی می شوند از بین برود.

مراقبت های دهان و دندان کودکان

سپس زمانی که دندان ها رویش پیدا کردند، باید شروع به مسواک زدن به طور روزانه کنید، با یک برس نرم به همراه اب ولرم و ساده.

حواستان باشد که باید دندانپزشک اطفال را حداقل از اولین سال تولد در جریان سلامت دهان و دندان کودک تان بگذارید.

با دندانپزشک تان یا پزشک تان در رابطه با فلوراید یا گذاشتن وارنیش روی دندان کودک مشورت کنید. خصوصا زمانی که دندان ها بلافاصله درامدند.

برای کودکان زیر 2 سال، اول باید با دندانپزشک کودکان مشورت کنید که لازم است خمیردندان دارای فلوراید استفاده کنید یا خیر.

برای کودکان بالای یک سال :

باید روزی دوبار در روز مسواک زده شود، ان هم خمیردندان فلورایده

سپس ابی که مصرف می کنند حاوی فلوراید باشد.

از دندانپزشک کودک بپرسید که می توان سیلانت دندان انجام داد یا خیر. زمان مناسبش را ببینید.

اگر کودک تان زیر 6 سال است، باید حواستان به مسواک زدنش باشد. مطمئن شوید که خمیردندان هب اندازه استفده می کند. و بعد از شستشو خمیردندان را به بیرون می ریزد. درواقع به او کمک کنید که مهارت مسواک زدنش تقویت شود.

اگر اب نوشیدنی میزان کافی فلوراید ندارد، برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، باید از دندانپزشک خود بخواهید که دارو، قطره یا مورد خاصی برای جایگزینی معرفی می کند یا خیر.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال