پزشک اطفال و اشعه x-ray

پزشک اطفال و اشعه x-ray

پزشک اطفال می گوید همان طور که درباره اشعه x-ray می دانید، در بسیاری از آزمایش های پزشکی، تحت نظر پزشک اطفال یا برای کودکتان یا حتی دندانپزشک اطفال خوب به شما این پیشنهاد x-ray را ممکن است برای دندان کودکتان بدهد.

در ادامه پزشک اطفال ابتدا به توضیح x-ray می پردازد. سپس سوالی مطرح است که آن را پاسخ خواهیم داد. اشعه x-ray

پرتو ایکس یا اشعه ایکس (اشعه رونتگن) نوعی از تابش الکترومغناطیسی با طول موج حدود ۰/۰۱ تا ۱۰ نانومتر معادل با ۳۰ پتاهرتز تا ۳۰ اگزاهرتز (۱۶ ۱۰×۳ تا ۱۹ ۱۰×۳ هرتز) و انرژی بین ۱۰۰ الکترون‌ولت تا ۱۰۰ کیلو الکترون‌ولت است. این اشعه در بلورشناسی و عکسبرداری از اعضای داخلی بدن و عکسبرداری از درون اشیای جامد و به عنوان یکی از روش‌های تست غیرمخرب در تشخیص نقص‌های موجود در اشیای ساخته شده (مثلاً در لوله‌ها و…) کاربرد دارد.

انواع پرتو ایکس

  • پرتو ایکس تکفام (تک رنگ): پرتو ایکسی که فقط دارای یک [[طول موج]خاص است را پرتو ایکس تکفام می‌نامند.
  • پرتو ایکس سفید (پیوسته): پرتو ایکسی که تکفام نبوده و دارای طول موج‌هایی در بازهٔ λ۱ تا λ۲ است.

پزشک اطفال و اشعه x-ray

در اینجا ممکن است برای مادران و یا والدین عزیز سوالی پیش آید که از خدمت پزشک اطفال یا دندانپزشک اطفال خوب داشته باشند.

سوال : اشعه x-ray چقدر برای کودکان امن است؟ یا اینکه آیا مضر نیستند؟

در جواب باید گفت که، به همان اندازه که بسیاری از پزشکان اطفال فکر می کنند تشخیص و پیگیری آن برای کودک شما ضروری است، با در نظر گرفتن سود و فوایدش می توان گفت در برابر خطرهای کوچکش ناچیز است.

از آنجایی که مقدار تابش اشعه از روش های تشخیص بسیار بالا هستند، پزشکان اطفال درخواست روش های رادیولوژی را فقط در صورتی می دهند که ضروری باشد و اینکه مطمئن شوند اپراتورهای CT از تنطیمات مناسبی برای کودکان استفاده می کنند.

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال