پوسيدگي دندان کودکان از چه سني شروع مي‌شود؟

پوسيدگي دندان کودکان از چه سني شروع مي‌شود؟

پوسيدگي دندان کودکان در سنين مختلف به عوامل مختلف بستگي دارد. مثلاً پوسيدگي دندان در کودک 6 ماه تا دو ساله که هنوز شير مي‏خورد با پوسيدگي دندان در کودک 3 تا 5 ساله و بالاتر فرق مي‏کند. بهتر است بدانيم چه عواملي در پوسيدگي دندانهاي کودکانمان نقش دارند. اين عوامل به ترتيب سن کودک، از مصرف شير مادر يا شيشه شير شروع و تا مصرف شيريني و شکلات بيش از حدّ و عدم رعايت بهداشت دهان ادامه پيدا مي‌کند.

چه عواملي باعث پوسيدگي دندان‌ها مي‌شود؟

يکي از علل پوسيدگي دندان‎ها در اوايل رويش، قراردادن شيشه شير يا سينه مادر به مدت طولاني، مخصوصاً شب تا صبح و در سنين بالاتر مصرف شيريني و عدم رعايت بهداشت دهان و دندان است.

بايد به اين نکته توجه داشت که پس از شيردهي، شيشه شير يا سينه مادر را بلافاصله از دهان کودک خارج کرده و ترجيحاً بعد از شير به کودک آب داد و يا با تکه‎اي گاز يا پارچه نخي مرطوب دندان‎هاي کودک را پاک کرد. زيرا ماندن بقاياي شير در دهان، فرصت مناسبي براي فعاليت عوامل ميکروبي و مخرب دندان‎ها خواهد بود و در مورد شکلات و شيريني سعي کنيد کودکان شکلات و شيريني و قند مصرف نکنند، شايد اين يک کار غيرممکن باشد ولي سعي کنيد تا فرزندان کوچک شما دندان‎هاي سالمي داشته باشند که طبعاً اين دندان‎هاي سالم باعث تغذيه مناسب و رشد و نمو بهتر آنها خواهد شد. اگر مي‎خواهيد چاي يا قهوه به فرزندتان بدهيد سعي کنيد به صورت شيرين کرده باشد تا نتوانند قند را بجوند چون بدين طريق به ميناي دندان‎هاي خود آسيب مي‌رسانند. شيريني و شکلات براي کودکان جذابيت خاصي دارد مطمئن باشيد شما نمي‎توانيد مانع اين جذابيت شويد ولي مي‎توانيد او را تشويق به مسواک زدن کنيد، تا هم نياز کودک را پاسخ داده باشيد و هم از عوارض ناشي از مصرف شيريني کاسته باشيد.

چه زماني بايد به دندانپزشک اطفال مراجعه کرد؟

حتماً از شش ماهگي يعني درست مصادف با رويش اولين دندان شيري که در دهان ظاهر مي‎شود جهت راهنمايي‎هاي بهداشتي و پيشگيرانه به دندانپزشکتان مراجعه کنيد و نيز مسواک مناسب سن کودک و نحوه مسواک زدن را حتماً از دندانپزشکتان جويا شويد.

بايد توجه داشت،پس از رويش دندان‎هاي شيري جهت فلورايد درماني که باعث جلوگيري از پوسيدگي دندان‎هاي کودک شما مي‌شود با دندانپزشک خود در تماس باشيد.

فلورايد تراپي را از چه سني بايد شروع کرد؟

معمولاً درمان فلورايد تراپي از دو سالگي براي کودکان بدون هيچگونه پوسيدگي هر 6 ماه يکبار و براي کودکان با يک يا چند پوسيدگي هر سه ماه يکبار انجام ميشود و اين درمان تا سن مدرسه که دهانشويه به کودکان ارائه ميشود، ادامه پيدا مي‌کند.

براي آشنايي کودک با مسواک چه نکاتي را بايد توجه داشت؟

با تهيه مسواک و در اختيار کودک گذاشتن آن، حتي به عنوان سرگرمي و اسباب‎بازي، باعث عادت کردن کودکتان به اين وسيله شويد. سعي کنيد زمان مسواک زدن کودکتان را با زمان مسواک زدن خود هماهنگ کنيد تا ضمن آموزش، براي کودک ايجاد انگيزه شود.

رويش دندان از چه زماني آغاز مي‌شود؟

کودک شما از حدود 6 ماهگي داراي دندان‎هاي شيري مي‎شود که اين دندان‎ها تا دو سالگي به 10 عدد در هر فک و 20 عدد کل دهان مي‎رسد.

آيا قطره آهن برروي دندان کودکان تاثيري ‌دارد؟

قطره آهن که جهت رفع کم خوني ناشي از کمبود آهن توسط پزشک متخصص کودکان تجويز ميشود، براي سلامت کودکان حياتي است، و در ضمن قطره آهن به هيچ وجه سبب پوسيدگي دندان‎ها نمي‎شود و صرفاً تغيير رنگ ايجاد مي‎کند. اگر بلافاصله پس از قطره آهن آب به کودک داده و بعد از آن نيز با گاز يا يک تکه پارچه نخي تميز دندان‎هاي کودک را تميز کنيد اين تغيير رنگ کمتر خواهد شد.

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال