کاربرد لیزر در اندودنتیکس – قسمت دوم

دندانپزشک ترمیمی با لیزر در ادامه بحث کاربرد لیزر در اندودنتیکس متن زیر را خدمتتان ارائه می دهد.

در سال 1972، از لیزر ( CO2 ) برای ایجاد فرورفتگی هایی در عاج استفاده شد . مطالعات ببا پروب الکترونی و میکرو رادیوگرافی نشان داد که دیواره های متصل و دوباره کریستالیزه شده این فرو رفتگی ها نسبت به عاج طبیعی دارای کلسیم و فسفر بیشتری است. افزایش نسبی مواد معدنی عاج می تواند بر اثر سوختن اجزای آلی باشد. یک سال پس از ایجاد این فرورفتگی ها، ساختار عاج به گونه ای تغیر کرد که حالتی مشابه کریستال های هیدرو کسی آپاتیت موجود در مینا یافت . تبدیل ساختار کریستالی می تواند بدون کربنیزاسیون مواد آلی بر اثر ذوب شدگی عاج نیز مشاهده شود.
لیزر Nd : YAG باعث ذوب شدگی و تشکیل دوباره کریستال ها در عاج دیواره کانال می شود، به گونه ای که عاج عریان به خاطر کاهش منافذ خود حداقل نفوذ پذیری را نسبت به مایعات نشان می دهد. لیزر Nd : YAG برای برای کاهش نفوذپذیری و ذوب کردن عاج اپیکال دندان در زمان جراحی های اپیکو کتومی نیز به کار برده شده است.

لیزر ( CO2) با قدرت w 5/0 در زمان 5 ثانیه باعث کاهش درد حساسیت عاجی تا 100-8/59% موارد شد که مکانیسم آن را مسدود کردن یا باریک شدن توبول های عاجی دانستند. لیزر (CO2 ) با قدرت متوسط باعث سیل شدن توبول های عاجی و کاهش درد می شود بدون آن که نشانه ای از امکان بی حسی با تابش اشعه وجود داشته باشد. اثر لیزر (CO2 ) در کاهش حساسیت عاج نیز می تواند بر اثر مسدود یا باریک شدن دهانه توبول ها صورت گیرد. مکانیسم احتمالی دیگر، اثر بی حسی مستقیم روی عصب و یا تأثیر مهاری با قطع روند دپلاریزاسیون الیاف A ᵹ و C است .

laser-dent

 

تأثیر لیزر Nd : YAG در کاهش درد حاصل از افزایش حساسیت بر روی 30 بیمار بررسی شد که نشان داد لیزر فوق توانایی کاهش مشخص در میزان حساسیت و تسریع التیام درد را دارا است . متوسط موفقیت درمان 90% بود که باعث شد محققین این روش را سریع ، بدون درد، با پاسخ قابل پیش بینی و مقبولیت قابل ملاحظه از سوی بیمار ارزیابی نمایند. هر چند ، عوارض جانبی ماند صدمات حرارتی محتمل است.

تابش لیزر کم قدرت Er : YAG (25-35 میلی ژول در هر پالس) موفقیتی بین61-16% داشته که همراه با مقداری عود نیز بود. لذا کاربرد این نوع لیزر دارای موفقیت نسبی با محدودیت های خاص خود است. از آن جا که کاربرد چندین نوع انرژی لیزر Er : YAG تأثیری در ذوب شدگی یا سیل توبول های عاجی نداشته است، به نظر می رسد اثر آن در کاهش درد افزایش حساسیت دندان ربطی به مسدود یا باریک شدن توبول های عاجی نداشته باشد.
کاربرد انواع لیزر های دیگر برای به هم چسباندن، ذوب و بخار کردن، یا سیل کردن توبول های عاجی و کریستالیزه شدن دوباره اجزای معدنی با درصد های موفقیت متنوع انجام شده است. لیزر اگزایمر توانایی ذوب و مسدود کردن توبول های دندان های کشیده شده را دارا است.(شکل 1-7 و2-7) این تغییر شکل سطح درمان برای اهداف درمانی جون کاهش درد حاصل از افزایش حساسیت و جلوگیری از نفوذ باکتری در داخل توبول های عاج زیر پرکردگی می تواند یک راه حل نهایی باشد چرا که ذوب شدن و سفت شدن دوباره عاج باعث مسدود کردن دائمی توبول ها خواهد شد. یک مزیت احتمالی لیزر اگزایمر ایمنی نسبتا بالای آن است چرا که هیچ صدمه حرارتی بر بافت های اطراف بر جای نمی گذارد. عدم ورود دستگاه های این نوع لیزر به بازار باعث شده که این لیزر محدود به تحقیقات باشد. با بررسی لیزر هایی همچون CO2 ، Nd : YAG ، و اگزایمر مشخص شده است که ذوب شدگی و دوباره سخت شدن از وقایع معمول است . با یک دید دقیق تر مشاهده می شود که این ذوب شدگی باعث ایجاد تکه های گلیز شده ای می شود که دوباره سفت شدن و کریستالی شدن مجدد آن به شکل ناقص صورت می گیرد.

حاصل کار، قسمت های ذوب شد و دوباره سفت شده جدا گانه ای است که کمتر نفوذپذیر خواهد بود که در نتیجه آن اثر تحریکات خروجی و نفوذ میکروار گانیسم در داخل توبول ها کاهش می یابد. مطالعات اخیر درباره کارایی لیزر (CO2 ) با طول موج 6/9 میکرون بر روی مینا و عاج حکایت از نتایج مطلوب، بدون توجه به توانایی آن در ذوب انساج سخت دندان دارد. لیزر (CO2 ) در آینده از جمله وسایل مهم در کلینیک های پیشرفته خواهد بود. دستیابی به طول موج مناسب که توانایی تغییر ساختار عاج و دیگر بافت های سخت را داشته باشد در حال تحقیق است. در مسابقه ای که برای معرفی روش های نوین در کاهش درد حاصل از افزایش حساسیت وجود دارد، نباید از تأثیرات احتمالی درمان بر روی پالپ غفلت نمود. در هر حال، آشنایی کامل با موارد ایمنی و توصیه های خاص در هر نوع درمان ضروری است تا در عین اثر بخشی از آسیب رساندن به وایتالیتی پالپ اجتناب شود.

بیشتر بدانید :

دندانپزشک ترمیمی با لیزر به سوالات پاسخ می دهد

دندانپزشکی بدون درد چیست ؟

پرکردن دندان با لیزر با دندانپزشک ترمیمی با لیزر

کاربرد لیزر در درمان های اولیه

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال