کاربرد لیزر در دندانپزشکی کودکان و نوجوانان

خدمات دندانپزشک ترمیمی با لیزر توسط دکتر رکنی جزو خدمات دندانپزشک اطفال در دو مرکز ایشان قرار گرفته است و در ضمن این خدمات برای بزرگسالان نیز انجام می شود.

حال شما را در این پست و پست های آینده با لیزر و خدمات دندانپزشک ترمیمی با لیزر بیشتر آشنا خواهیم کرد .

درمان دندانپزشکی شیرخوارگان و کودکان کوچک دلایل بسیاری دارد که تشخیص و پیشگیری ضایعات دهان از آن جمله است. اکادمی دندانپزشکی آمریکا توصیه کرده است که اولین زمان مراجعه کودک به دندانپزشکی نباید طولانی تر از 6 ماه پس از رشد اولین دندان وی باشد ( تقریبا در حدود یک سالگی ) . در طول اولین ملاقات ، دندانپزشک سابقه پزشکی کودک را کنترل می کند ، وضعیت والدین را از نظر روش مسواک زدن ، نخ دندان ، تغذیه ، عادات دهانی , و مصرف فلوراید خودشان ارزیابی می نماید و در صورت مساعد بودن زمان درمان های پیشگیرانه را آغاز می کند . آغاز معاینات دهانی کودک از یک سالگی باعث فراهم شدن امکان تشخیص و درمان زودهنگام ضایعات بافت نرم و ناهنجاری هایی همچون زبان گیردار (togue-tie) می شود که از زمان تولد وجود دارند .

در طول 50 سال گذشته ، افزودن فلوراید به رژیم غذایی جامعه ایالات متحده انجام گرفته که باعث کاهش آشکاری در پوسیدگی های دندان شده و به مرور درمان های متداول در دندانپزشکی اطفال نیز به سمت اعمال پیشگیرانه همچون کنترل پوسیدگی های اولیه ، فیشورسیلانت ، ترمیم های پیشگیرانه رزینی و کامپوزیت های همرنگ دندان سوق گرفته است .
كار با ليزر دندانپزشکی مخصوص برداشت پوسيدگي :
– بدون تزريق بيحسي كار انجام مي شود .
– بافت سالم بيشتري از دندان باقي مي ماند .
– حين كار حفره استريل و ميكروب ها كشته مي شوند .
– بدون تراش دندان و لرزش دستگاه چرخنده انجام می شود .
– نتيجه درمان بسيار عالي است .

مكانيسم برداشت پوسيدگي با ليزر از طريق فوتون نوري ليزر بدون درد باعث اثر تنها روي بخش پوسيده وحاوي آب بيشتر پوسيدگي ميشودو با تبخير آب باعث كنده شدن بافت پوسيده از بافت سالم زيريش مي شود و در عين حال ميكروب كشي هم صورت مي گيرد و محيطي عاري از آلودگی و سالم براي ما حاصل مي شود .

بیشتر بدانید :

دندانپزشکی بدون درد چیست ؟

دندانپزشکی بدون درد یا استفاده از لیزر

اهمیت کاربردی دندانپزشکی کودکان

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال