مراقبت های اورژانس

آسیب های وارد به بافت های سخت دندان

ترک و شکستگی های مینا و عاج بدون اکسپوژر پالپ

ترک و شکستگی های کوچک مینا یافه های شایع در دندان های شیری هستند. اعتقاد بر این است که حتتی شکستگی هایی که عاج را اکسپوز می کنند در دندان های شیری اثر زیان آوری بر پالپ نداشته و نیازی به پوشش ندارند. در موارد شکستگی های بزرگتر درمان اغلب به منظور اصلاح زیبایی در دندانپزشکی ترمیمی توصیه می شود. روش های مختلفی برای ترمیم تاج های شکسته پیشنهاد شده است که شامل استفاده از روکش های استریپ، روکش های زیبایی پیش ساخته و روکش های استیل open face هستند.

اگر تصمیم بر این گرفته شد (به علت سن یا رفتار کودک در دندانپزشکی اطفال) که تاج ترمیم نشود، لبه های تیز خط شکستگی می توانند با دیسک های ساینده به منظور پیشگیری از آسیب به زبان و لب ها صاف شوند. عاج اکسپوز باید به دقت از نظر اکسپوژر معاینه شود. اگر شکستگی دندان همراه با زخمی شدن لب است، رادیوگرافی از لب باید برای رد وجود قطعات دندانی به دام افتاده در بافت نرم تهیه شود. مشکلات بعدی نظیر تغییر رنگ تاج معمولا به شکستگی تاج نسبت داده نمی شود. بلکه به علت جابجایی خفیف دندان و انسداد عروق خونی پالپ است که از نظر پنهان مانده اند.

آسیب های وارده به بافت های حمایت کننده

دندان هایی که متحمل آسیب concussion شده اند بدون هیچ گونه علامت اضافی تنها به دق حساس هستند. دندان های جابجا شده افزایش لقی و عریض شدن فضای پریودنتال را نیز نشان می دهند. اگر دندان به مدت کوتاهی پس از آسیب معاینه شود خونریزی از شیار لثه می تواند دیده شود. concussion و sublaxation آسیب های خفیفی هستند که که اغلب مورد توجه قرار نمی گیرند. در مورد مراجعات پیگیری می توان به والدین گفت که در صورت ایجاد مشکلات بعدی نظیر تغییر رنگ دندان مراجعه نمایند. معمولا به جز یک رژیم غذایی نرم برای مدت کوتاه و بهداشت دهانی کامل برای اجتناب از آلودگی PDL صدمه دیده درمانی مورد نیاز نیست.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال