5 نوع لیزر برای کارهای دندانپزشکی زیبایی

5 نوع لیزر برای کارهای دندانپزشکی زیبایی دندانپزشک ترمیمی با لیزر در دسترس است که شامل موارد زیر می شود : آرگون ، co2 ، دیود ، اربیوم و لیزرهای تناوبی Nd :YAG .

لیزرهای آرگون

لیزر آرگون توسط هموگلوبین جذب می شود که باعث توانایی این نوع لیزر در برش دقیق ، تبخیر بافت ، هموستاز ، و انعقاد بافت های عروقی در تماس یا با فاصله از نوک دستگاه شده است .

کاربرد لیزر آرگون در سفت کردن کامپوزیت و سمان های باندشونده در سطح توان اندک ( 500-200) و با طول موج 514nm (طیف نور آبی ) متداول است . کاربرد دیگر آن در تشخیص شکستگی و پوسیدگی ها با عبور نور و روش transillumination می باشد .

لیزرهای co2

این نوع لیزرها را برای تبخیر ، برش و انعقاد بافت های نرم ، برداشت حجم زیادی از بافت ، فرنکتومی ، ژنژیوپلاستی ، ژنژوکتومی ، و بیوپسی ها استفاده می نمایند .با توجه به محدودیت های انرژی تناوبی و توان آن ، این نوع لیزر برای تراش استخوان و دندان مناسب نیست .

لیزرهای دیود

دو نوع طول موج برای لیزرهای دیود وجود دارد که یکی با ماده فعال آلومینیوم – گالیوم – آرسنید و طول موج 800nm و دیگری ایندیوم – گالیوم – آرسنید در طول موج 980nm است . از این لیزرها در تماس با بافت برای برش سریع ، تبخیر ، و کاهش باکتری بافت های مجاور نسج دندان و با فاصله از بافت برای انعقاد بافت های عمقی تر استفاده می شود .

لیزرهای خانواده اربیوم

لیزرها ی این خانواده توسط کلاژن ، هیدروکسی آپاتیت ، و آب جذب می شوند که کار با آن را برای برش بافت نرم ، تراش دندان و استخوان امکان پذیر می سازد . امروزه دو نوع لیزر اربیوم در در دندانپزشکی کاربرد دارد : اربیوم ، یوتریوم – آلومینوم (Er:YAG) با طول موج 2940nm برای تراش سریع ، آسان و دقیق دندان ، و اربیوم ، کروم ، بوتریوم – اسکاندیوم – گالیوم (Er : Cr : YSGC) در طول موج 2790nm که خصوصیات کاربردی مشابه (Er:YAG) دارد . این نوع لیزرها را در تماس یا با فاصله با بافت ، برش مانند تیغ جراحی با حداقل خونریزی انجام می پذیرد و در تماس با نسج امکان شکل دهی بافت نرم با هموستاز کافی فراهم می گردد .

دندانپزشک ترمیمی با لیزر

لیزرهای تناوبی Nd :YAG

دستگاه لیزر  Nd :YAG با تناوب آزاد و در طول موج 1064nm در دسترس است . کاربرد آن مشابه لیزرهای دیود و آرگون است . علاوه بر آن ، بعضی از دستگاه های دارای تاییدیه از FDA برای برداشت پوسیدگی های اولیه با حداقل اثرگذاری روی بافت مینای سالم به کار می روند .

بیشتر بدانید :

پرکردن دندان با لیزر

کاربرد لیزر در دندانپزشک ترمیمی با لیزر

 

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال