ساده ترین روش برای ترمیم دندان های شیری پوسیده

یک روش ساده برای ترمیم دندانهای اولیه کاملاً پوسیده

به جهت بررسی اینکه آیا ساده‌ترین روش برای ترمیم دندان‌های شیری کاملا پوسیده می‌باشد، یا خیر! یک پژوهشی صورت گرفته است. این پژوهش دارای اهدافی می‌باشد که به بررسی اهداف آن و نیز شرح این روش ساده خواهیم پرداخت.

اهداف پژوهش :

پوسیدگی و آسیب‌دندانی از دلایل عمده تغییر مجدد دندان‌های قدامی کودکان می‌باشند. این کارآزمایی بالینی غیرکنترل شده به منظور ارزیابی مقاومت مجدد تاج‌های تقویت شده با یک فایل پست مقطعی ترمیمی برای دندان‌های کاملا پوسیده در فک بالا صورت گرفته است.

مروری بر پژوهش صورت گرفته و موارد ذکر شده در آن :

پوسیدگی و  و آسیب دندانی از دلایل عمده ترمیم دندان های شیری قدامی در کودکان می‌باشند. دندان‌های آسیب دیده شدید که ممکن است منجر به مشکلاتی در گفتار، کاهش کارایی جویدن، عادت های غیرطبیعی زبان، مال اکلوژن subse-quent و بسیاری از مشکلات روحی روانی و کاهش عزت نفس کودک.

علاوه بر مشکلاتی که در رابطه با بیمار ذکر شد، جراحی مجدد دندان‌های فک بالا که به شدت خراب شده اند، باعث ایجاد چالشی برای پریودنتیست ها و دندانپزشکان اطفال شده است. این دندان ها معمولا تاج‌های کوتاه و باریکی دارند؛ بنابراین تنها یک سطح کوچکی در دسترس است تا بتوان باندینگ انجام داد و مینای دندان را در برابر اچ های اسیدی محافظت کرد.

متدهای مختلفی در این مقاله تحت پژوهش برای ترمیم دندان های قدامی به شدت پوسیده ذکر شده است. مانند روش‌های مستقیم و غیرمستقیم، استفده از پست های فلزی، پست های بیولوژیکی، پست های کامپوزیت رزین، و ترمیم های هسته‌ای یا core، پست های کامپوزیتی تقویت شده و پست های با فیبر گلس یا شیشه ای. استفاده از سیم‌های پست ارتودنسی سفارشی، که البته این روش ها هم مزیت هایی دارند و هم معایبی.

در پژوهش حاضر، به دلیل سادگی و دسترسی ساخت دندان‌های قدامی و نیز مقرون‌به‌صرفه بودن، پست سفارشی ریشه اندودنتیک به عنوان بخشی مجدد برای ترمیم دندان‌های قدامی که به شدت آسیب دیده بودند، معرفی شده است. پیگیری بالینی 12 ماهه از این روش انجام شده است.

متریالی که در این روش ترمیمی دندان های قدامی استفاده شده :

برای این کارآزمایی یا ترایال بالینی کنترل‌نشده، 12 کودک سالم (5پسر و 7دختر) به کلینیک دندانپزشکی اطفال دانشگاه علوم پزشکی مشهد ارجاع شدند. سن ان‌ها بین 3تا 5 سال بود، و هیچ سابقه اختلالات روانی و پزشکی هم نداشتند. علاوه براین انتخاب دندان‌ها براساس معیارهای زیر انجام شد :

ساده ترین روش ترمیمی دندان های قدامی
  1. دندان‌های قدامی فک بالا با ECC یا شکستگی ناشی از ضربه بیش از سه چهارم تاج
  2. عدم پوسیدگی در دنتین ریشه و ساختار ریشه
  3. عدم موبیلیتی
  4. نداشتن تروما ناشی از اکلوژن، کراس بایت، دیپ بایت و غیره.
  5. عدم داشتن عادت های غیرعادی دهانی
  6. شکل‌گیری نرمال ریشه به همراه مقدار کافی ساختار ریشه حداقل دوسوم
  7. عدم داشتن پوسیدگی های subgingival یا زیرلثه ای

به طور خلاصه بگوییم، 38 دندان شیری فک بالا از 12 کودکی که اشاره کردیم با ترمیم کامپوزیت و یک پست سفارشی انجام شد. ترمیم‌ها با استفاده از معیارهای اصلاح شده خدمات بهداشت عمومی ایالات متحده (USPHS) ارزیابی شد. درصد ترمیم‌های قابل قبول گزارش شد.

یافته های به دست آماده چه چیزی را نشان می داد؟

در این ترایال یا کارآزمایی کیفیت سازگاری مارجینال پس از فواصل سه و 12 ماهه کاهش یافت. در فواصل زمانی مجددی ضایعات یک وقفه ای داشتند. از نظر ماندگاری ترمیمی مجدد، تنها یک بیمار هردوپست و ترمیم 12 ماهه را از دست داد.

نتیجه نهایی :

تکنیک sectioned file post به لحاظ زیبایی و ترمیمی نتایج خوبی روی دندان های شیری قدامی و اسیب دیده داشت.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال