لیزر دندانپزشکی چه مزیتی برای دندانپزشکی اطفال داره؟

لیزر دندانپزشکی در دندانپزشکی اطفال

از حدود دو دهه گذشته، استفاده از لیزر در دندانپزشکی به روشی بسیار پیشرفته تکامل یافته.

با این حال لیزر بافت نرم ابتدا معرفی شد، اما به همراه اختراع نسل جدیدی از لیزرها، که امروزه به طور گسترده ای در دندانپزشکی استفاده می شود.

از جمله لیزر گارنت آلومینیومی نئودیمیوم-ایتریم ، اربیم: گارنت آلومینیوم یتریوم ، CO2 ، کروم اربیم: گارنت گندیم اسکاندیم گالیم ، هولمیوم: گارنت آلومینیومی اتریم و لیزر دیود.

درمان بیماران اطفال با لیزر برای رویه های دهانی و دندانی، با این روش بسیار مفید می باشد، زیرا برای کودک ترس کمتری دارد و بهتر می تواند برای والدین پذیرفته شود.

زمانی که پزشک از لیزر برای عمل جراحی یا پالپ استفاده می کند، کودکان همراهی بیشتری می کنند، بنابراین نتیجه درمانی هم بهبودی و تقویت بیشتری می شود.

این ماده برای پیشگیری از پوسیدگی دندان، تشخیص زودرس، ترمیم حفره های دندان، درمان دندان های آسیب دیده و جراحی جزیی دهان و دندان در کودکان استفاده می شود.

با این حال استفاده از لیزر ممکنه خطرات خاصی به دنبال داشته باشه و به برخی اقدامات احتیاطی احتیاج داشته باشه، اما به نظر می رسه که به به زودی به یک استاندارد طلایی تبدیل می شود.

کاربرد لیزر در ایمپلنت های دندانی

چه مطالعاتی روی کاربرد آن در دندانپزشکی اطفال صورت گرفته؟

آگاهی از خصوصیات فیزیکی لامپ های لیزر و خصوصیات نوری و حرارتی آن برای بافت های دهانی، به جهت درک بهتری از تعامل لیزر با بافت های بیولوژیکی بسیار مهم می باشد.

انتخاب لیزر صحیح و مناسب دندانپزشکی برای مطابقت با طول موج های خاص با کروموفور های هدف در بافت های مختلف بسیار مهم می باشد.

این وابستگی باعث می شود که تابش لیزر انتخابی و در نتیجه حداقل تهاجم مورد استفاده قرار گیرد.

انواع مختلفی از لیزرها در  دندانپزشکی استفاده می شود جایگزین مناسبی هم برای روش های جراحی دستی و پره ای پرسرعت جراحی می باشد.

در ضمن میزان ترس و ناراحتی بیمار را به حداقل میزان خود می رساند.

لیزر در واقع می تواند روش های درمانی نوآورانه و حداقل تهاجمی را در شاخه های مختلف دندانپزشکی از جمله دندانپزشکی پیشگیرانه و ترمیمی، درمان آسیب دیدگی و روش های جراحی ارائه دهد.

همچنین دارای اثرات بیولوژیکی و ضد التهابی و همچنین اثرات ضد درد می باشد.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال