جلوگیری از سیاه شدن دندان با قطره آهن

قطره آهن در صورتی كه روی دندان‌ ها چكانده شود و یا با دندان ‌ها تماس پیدا كند، می ‌تواند موجب تغییر رنگ آنها شود. بنابراین برای اینكه قطره آهن موجب این دردسرها نشود، بهتر است مادر آن را با یک قطره ‌چكان در حلق کودک بچكاند تا بلافاصله بلعیده شود و با دندان ‌ها تماسی نداشته باشد.

چرا قطره آهن برای کودک لازم می باشد؟

به توصیه دندانپزشک کودکان در مرکز دندانپزشکی ، مکمل های آهن برای سنین کودکان نوپا معمولا به شکل مایع می باشد، زیرا کودک در این سن نمی تواند بلع درستی داشته باشد. معمولا هم تیره و به رنگ قرمز قهوه ای می باشند. به همین دلیل اغلب دندان ها را لکه دار می کنند. ممکن است یک لکه سیاه روی دندان در خط لثه ایجاد شود که البته سریع از بین می رود. اما با مصرف غلط مکمل ها رنگ دندان کودک تغییر خواهد کرد.

پیشگیری از لکه قطره آهن :

قطره آهن را می توان با مقداری آب رقیق کرد تا اثر رنگدهی آن هم کمتر شود.

بعد از مصرف قطره آهن دهان کودک را بشویید یا از یک تکه گاز استریل برای پاکسازی دندان های کودک استفاده کنید. از یک لیوان آب پرتقال یا لیمو هم می توان برای شستشوی قطره آهن از روی دندان ها استفاده کرد. زیرا ویتامین c جذب آهن را راحت تر می کند. پس آن را با شیر مخلوط نکنید، زیرا در جذب آهن تداخل ایجاد می کند.

جلوگیری از سیاه شدن دندان با قطره آهن

آیا قطره آهن منجر به پوسیدگی دندان می شود؟

بسیاری از والدین اشتباه را می کنند که قطره آهن باعث پوسیدگی دندان می شود، در صورتی که این طور نیست.

اگر در کنار سیاه شدن دندان، کودک دچار پوسیدگی دندان هم شده بود، این را به حساب قطره آهن نگذارید، بلکه به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان هایشان بعد از مصرف تنقلات و شیرینی جات می باشد.

چون مسواک زدن برای کودک کمی سخت می باشد، به او در بهتر مسواک زدنش کمک کنید. سپس مصئولیت اصلی مسواک زدن را به عهده اش بگذارید و با نظارت روی او، دقت کنید که تمام دندان هایش را مسواک زده باشد.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال