دندان های شیری را می توان ارتودنسی کرد؟

تا زمانی که دندان های دائمی کامل در نیامده اند، نمی توان به طور کامل دندان دندان ها را صاف و یکدست کرد یا بایت دندان را درست کرد.

با این وجود، دلایل بسیاری هست که می توان ارتودنسی را روی دندان های شیری انجام داد. ممکن است نیاز به تصحیح زودرس یکسری مشکلات دندانی از جمله :

  • بهم ریختگی شدید دندان ها
  • مشکلات بایت که می توانند فرم فک و صورت را بهم بزنند.
  • دور کردن دندانی که مشکل دارد، از دیگر دندان ها تا به آن ها آسیبی نرساند (مثل دندان کانین)

برخی کودکان هم هستند که به دلیل مشکلات بالا و نیز از جمله اورلپینگ، یا دندان های خیلی شلوغ و بهم ریخته، یا bad bite که به نام مال اکلوژن هم شناخته شده است، نیاز شدیدی به انجام ارتودنسی پیدا می کنند. از جمله مشکلات دیگر شامل اوربایت، که دندان های فک بالا بزرگتر از فک پایین می باشند، یا مشکلات آندربایت که در این مدل، فک پایین بزرگتر از فک بالا می باشد.

ارتودنسی دندان های شیری کودکان

طول درمان ارتودنسی کودکان چقدر است؟

معمولا، زمانی که بریس های ارتودنسی انجام می شود، و هنوز فرزندتان دندان های شیری دارد، طول درمان کوتاه تر می شود. هدف دندانپزشک کودکان بیشتر این است که طول درمان ارتودنسی کودک را از یک سال به کمتر از 6 ماه برساند. سپس ارتودنسی برداشته می شود و باید منتظر دندان های دائمی بود. زمانی که همه دندان های دائمی درآمدند، خواهید دید که در آینده دندان های کودک چقدر صاف و یکدست خواهند بود. از لحاظ بایت هم هیچ مشکلی نخواهند داشت.

معمولا توصیه همه دندانپزشکان اطفال بر این است که کودکان در سنین 7 سالگی برای ارتودنسی اقدام کنند. بسیاری در آن زمان هم ممکن است نیاز به ارتودنسی دندان نداشته باشند. اما تشخیص زودرس مشکلات یا اختلالات دندانی می توان بهترین راه برای جلوگیری از آسیب های آینده و یک برنامه خوب برای دندان هایشان باشد.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال