مهمترین مساله در مدارس : سلامت دهان و دندان کودکان

انواع روش های رسیدگی به دهان و دندان کودکان

میلیون ها کودک می باشند که موقع بازشدن مدارس به فکر روپوش نو، کفش های براق ، لوازم التحریر تازه می باشند. اما متخصصین حوزه بهداشت دهان و دندان، نگرانند که بسیاری از کودکان به دلیل نداشتن یک کیت مهم حیاتی به مدرسه بروند.

صبح ها چون کودکان اکثرا با عجله به مدرسه می روند، ممکن است زمان برای مسواک زدن نداشته باشند. یا تصمیم بگیرید که هنگام خروج از در خانه یک میان وعده شیرین میل کنید. متأسفانه ، آمارها نشان می دهد که از هر سه کودک یکی از ان ها (31%) دچار پوسیدگی دندان می باشد.

و هر مورد پوسیدگی دندان کاملاً قابل اجتناب است. خبر خوب این است که با آموزش صحیح کودکان از سنین پایین ، می توانیم به حفظ دندان های آنها در سطح بالا کمک کنیم.

از جمله راه هایی که به کودک می توان یاد داد بهداشت دهان و دندان را از سنین پایین شروع کند :

  • زود شروع کنید!

مساله بسیار مهمی است زیرا آنها را برای زندگی آماده می کند.

 به محض ظاهر شدن دندان های کودک باید هر روز آنها را مسواک بزنند. همچنین از یک دندانپزشک وقت بگیرید تا مطمئن شوید همه چیز خوب پیش می رود و نکاتی را در مورد نحوه مراقبت از دندان های کوچک خود دریافت کنید. مسواک زدن به عنوان یک فعالیت به صورت خانوادگی می تواند یک راه عالی برای کمک به کودکان خردسال باشد که اهمیت دهان سالم را درک کنند.

  • دو دقیقه در روز و دوبار:

اولین قانون

سلامت دهان و دندان کودکان

مسواک زدن دندان ها آخرین گزینه در شب و حداقل یک بار دیگر هم در طول روز با خمیردندان حاوی فلوراید می باشند.

 برای والدین ، ایده خوبی است که فرزندان خود را زیر نظر داشته باشند تا مطمئن شوند که می توانند به طور کامل بدون مراقبت دو دقیقه مسواک بزنند. معمولاً در حدود هفت سالگی اتفاق می افتد.

  • زمانهای خوشمزه دندان :

کودکان اغلب در مورد طعم غذاهایی که می خورند نظرات مختلفی دارند.

 طعم خمیر دندان هم هیچ تفاوتی ندارد ، بنابراین اجازه دهید یکی را که دوست دارند انتخاب کنند. مطمئن شوید که خمیردندان با مقدار مناسب فلوراید انتخاب کرده اید.

مهم نیست چه طعمی داشته باشد.

همه کودکان تا سه سال باید از خمیردندان حاوی فلوراید حدودا 1000ppm استفاده کنند. پس از سه سالگی ، باید از خمیردندان حاوی 1500ppm-1350ppm استفاده کنند.

  • رژیم غذایی :

 آموزش با رژیم غذایی نیز مهم است.

از فرزندان خود بخواهید تا ناهار و میان وعده های سالم خود را برای مدرسه آماده کنند. از خوردن نوشیدنی ها و نوشیدنی های شیرین خودداری کنید. در عوض از نان، سبزیجات و حتی پنیر استفاده کنید که یک انتخاب عالی است. زیرا به حذف اسیدهای مضر کمک می کند. فرزندان شما ایده بهتری از اینکه چه چیزی سالم است و چه چیزی نیست دریافت می کنند.

 نه تنها به سلامت دهان و دندان آنها بلکه به سلامت کلی آنها کمک می کند.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال