روش های اورژانسی برای مشکلات دندانی کودکان چیست؟

روش های اورژانسی که برای مشکلات دندانی کودکان استفاده می شود، می تواند شامل مواردی باشد که در ادامه ذکر می کنیم.

پوسیدگی دندان بخاطر مصرف شیر از شیشه

شاید بتوان به کودک از دچارشدنش به پوسیدگی دندان یا پیشرفت آن جلوگیری کرد. یکی از این نمونه پوسیدگی ها، Baby Bottle Tooth Decay می نامند. درواقع همان پوسیدگی ناشی از مصرف شیشه شیر می باشد. درنتیجه توصیه می شود از روز اول تولد بعد از شیرخوردن نوزاد، دهانش را شستشو داد. می توان با گاز یا پارچه تمیز و نرم دهانش را تمیز کرد. به پاکسازی پلاک ها از روی دندان ها خیلی کمک می کند. همچنین از خمیردندان فلورایده و مسواک استفاده کرد. درضمن موقع خواب، نگذارید کودک با شیشه شیر به خواب برود.

روش های اورژانسی در دندانپزشکی کودکان :

یکسری اتفاقات ممکن است هرجا و هرزمانی رخ دهد. فقط باید بدانید در شرایط اورژانسی دندانپزشکی، چه کنید. در چنین مواردی، باید کودک را سریعا نزد دندانپزشک برد.

چند نکته در این مورد رو درصورتی که چنین عارضه هایی را تجربه کردید، باید توجه داشت :

  • برای دندانی که شکسته و حسابی اسیب دیده، آن را مرطوب نگه دارید. درصورتی که می توانید آن را بدون دست زدن به ریشه، دوباره در سوکت قرار دهید. اگر این امکان وجود ندارد، آن را بین گونه و لثه فرزند خود یا درون شیر قرار دهید. بلافاصله با دندانپزشک تماس بگیرید.
  • اگر دندان ترک خورده، دهان را بالافاصله با آب گرم بشویید تا تمیز شود. کمپرس سرد را روی صورت تان قرار دهید تا تورم صورت تان کاهش یابد.
  • اگر کودک زبانش را گاز گرفت، این ناحیه را به آرامی تمیز کنید و از کمپرس سرد استفاده کنید.
  • در شرایط دندان درد هم دهان را با آب گرم بشویید تا تمیز شود. با استفاده از نخ دندان هم می توانید به آرامی هرماده ای بین دندان ها را تمیز کنید. آسپرین را روی دندانی که درد می کند بگذارید.
روش های اورژانسی دندانپزشکی

مکیدن انگشت شست :

مکیدن انگشت یک رفلاکس طبعی در نوزادان و کودکان می باشد. حالا یا می تواند شست دست باشد، یا انگشتان دست، یا پستانک. اکثر کودکان در سن 4سالگی معمولا مکیدن شست رو ترک می کنند. اگر کودک به چنین کاری ادامه دهد، بعد از اینکه دندان های دائمی رشد می کنند، مشکلاتی در ترتیب و تراز دندان ها دیده می شود. درصورتی که کودک این عادت را ترک نکرد، باید او را نزد یک دندانپزشک اطفال خوب ببرید.

فضانگهدارنده ها

فضانگهدارنده ها به حفظ فضای بین دندان های دائمی کمک می کنند. کودک ممکن است نیاز به این فضانگهدارنده ها داشته باشد، درصورتی که دندانی افتاده باشد، قبل از اینکه دندان دائمی روییده باشد. اگر دندان شیری رو زود از دست دادید، دندان های دائمی باید در این فضای خالی دربیایند.

سیلانت دندان :

سیلانت ها راهی سریع و راحت برای حفظ دندان های شیری می باشند. دندان هایی که در مرز پوسیدگی می باشند. معمولا سطوح جونده دندان های عقبی دچار پوسیدگی بیشتری می شوند. پس روی آن ها صورت می گیرد.

محافظ دهان :

محافظ دهان از مشکلات دندانی حاد می تواند پیشگیری کند. مثلا برای پیشگیری از اسیب های دندانی، اسیب های فکین، یا دندان قروچه استفاده شود. کودکان نیز می توانند از آن برای فعالیت های ورزشی، به جهت حفظ دندان هایشان استفاده کنند.

مال اکلوژن :

مال اکلوژن یا بد بایت هم یک مشکلی ست که دندان ها بهم ریخته، نامرتب و در جای خودشان نیستند. فکین هم روی هم قرار نمی گیرند. معمولا بین سنین 6 تا 12 سالگی چنین مشکلی در دندان های دائمی دیده می شود. این هم یکی دیگر از مشکلات اورژانسی ست که با روش های به اصطلاح اورژانسی قابل درمان می باشد.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال