آیا لیزر در پالپوتومی دندان شیری هم کاربرد دارد؟

لیزردرمانی سطح پایین برای درمان پالپوتومی مولرهای شیری

یکی از روش‌های درمانی که برای حفظ مولرهایا شیری پوسیده انجام می شود، جدای کشیدن، پالپوتومی می باشد. Formocresol مدت طولانیست که تاییدیه بابت استفاده در درمان پالپوتومی گرفته و برای درمان پوسیدگی های دندانی استفاده می شود. با این حال استفاده از آن به عنوان یک ماده برای پالپوتومی تبدیل به چالش شده است. به دلیل توزیع سیستمیک آن، واکنش التهابی پالپال، سمیت سلولی، و پتانسیل سرطان‌زایی.

علاوه براین، آزانس بین المللی تحقیقات در مورد فرمالدئید به عنوان ماده ای سرطان زا اشاره کرده است. پس باید به دنبال راه های جایگزین برای آن بود. شامل گلوتار آلدئید، فریک سولفات، MTA، کلسیم هیدروکسید، الکتروسرجری، لیزر و متریال بیولوژیک. یک نویدبخشی که به عنوان جایگزین ماده FC معرفی شده است، لیزر سطح پایین همان لیزردرمانی است.

نشان داده که روند بهبودی زخم را تسریع بخشیده، بافت پالپ دندان را که اکسپوز شده بود بهبود بخشیده است. لیزر درمانی سطح پایین، یا همان LLLT، از سه دهه گذشته مورد استفاده قرار گرفته است. پرتوی این لیزر عمکلردهای مثبتی نشان داده، مثل تسریع بهبودی زخم، تسکین درد، بازسازی، و بهبود ایمنی با تامین انرژی از سلول ها .

لیزر درمانی سطح پایین بجای پالپوتومی

یک روش غیرتهاجمی، غیردارویی، و اقتصادی. هیچ عارضه جانبی هم ندارد، و به طور موفقیت آمیزی در روش های دندانپزشکی کاربرد داشته. بیشتر هم به خاطر بهبود سریع زخم محبوبیت پیدا کرده.

با پژوهش صورت گرفته، متریال کار به این شرح بوده :

در مجموع 23 جفت دندان از 11 کودک 4 ساله تا 7 ساله ارزیابی شدند. با رادیوگرافی در واقع انتخاب و مطابقت داده شدند. یک دندان از هر جفت به طور تصادفی با پالپوتومی LLLT صورت گرفته، و پالپوتومی FC اختصاص داده شدند. طی 6 ماه بعد از آن، دندان ها به صورت بالینی و با رادیوگرافی بررسی شدند. 8 بیمار، 4تا در هر گروه 6 ماه رو کامل کردند و 6 بیمار، 3تا درهر گروه یک سال.

نتایج بدست آمده به این شکل بودند :

از نظر بالینی هیچ عارضه ای در دندان ها دیده نشد. با این حال، رادیوگرافی به جهت ارزیابی علائم رادیولوسنسن دور periradicular در دندان های گروه LLLT دیده شد.

در اخر اینکه یافته ها نشان می داد که LLLT به عنوان مرحله مکمل پالپوتومی با موفقیت به اتمام رسیده بود. در واقع به پالپ درگیر کمک شده و بهبودی یافته بود.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال