عارضه Dentinogenesis Imperfecta چیست؟

مدیریت دندانی کودکان مبتلا به Dentinogenesis Imperfecta

درباره عارضه Dentinogenesis imperfect بیشتر بدانید!

این عارضه نوعی نقص دندانی مادرزادیست که در اثر جهش اتوزومی غالب در ژن sialophosphoprotein عاج ایجاد می شود.  

این نفص رشدی دندان، منجر به تغییر رنگ دندان می شود، که مستعد پوسیدگی و شکستگی دندان می شوند. تشخیص زودرس و درمان مناسب، می تواند به عملکرد بهتر دندان ها کمک کند. همچنین بحث زیبایی دندان ها هم بررسی می شود، و این نقص با رفع کمبودهای تغذیه ای و درمان روان پریشی اجتماعی، حل می شود.

برای جلوگیری از بین رفتن بیش از حد ساختار دندان، تاج یا روکش های از جنس رنگ دندان، و فولاد، روی دندان های خلفی دائمی و شیری استفاده می شود. به محض رویش این دندان ها!

یک گزارش بالینی از کودکان 3 تا 5 ساله که DI  نوع 2 تشخیص داده شدند، ارائه شده است.

گزارش بالینی در این رابطه چه چیزی را نشان داده است؟

عکس دندان : Dentinogenesis Imperfecta چیست

یک کودک سه و نیم ساله پسر، چنین عارضه ای را داشته است، در دپارتمان آموزش دندانپزشکی، دانشگاه اصفهان،  که دچار پوسیدگی شدید دندان های شیری و تغییر رنگ دندان بوده است.

این بیمار شکایت از درد مداوم در ناحیه تحتاتی خلفی راست، طی یک ماه قبلش داشته است. دندان های شیری اش رنگ قهوه ای مایل به خاکستری داشتند، و شفاف بودند. اندازه دندان ها بسیار کوچک بوده و پوسیدگی بیش از حد داشتند. در واقع مینای دندان به طور کامل از بین رفته بودند.

ارتفاع تاج دندان هم، یک سوم طبیعیش کاهش یافته بود. عاج هم در معرض دید بود، دندان های نیش، دندان های آسیای اول و مولر دوم فک پایین سمت راست، نیز قابل مشاهده بودند.

رادیوگرافی های پانورامیک، از بین رفتن بخش جزیی یا کاملی از محفظه پالپ، و کانال های ریشه دندان های شیری را نشان می داد. پاتولوژی پری اپیکال و تاج های bulbous  به اصطلاح، مشاهده میشد.

عکس رادیوگرافی دندان

مجددا که پرسشنامه ای به والدین بیمار داده شد، طبق شرح بهترین دندانپزشک اطفال پدر بیمار گزارش داده بود که، خواهر و بردارش هم چنین شرایطی رنج می برند. سابقه هیچ گونه شکنندگی غیرمعمول استخوان یا از دست دادن شنوایی به طور ناگهانی هم نداشته اند.

حتی بیماری سیستمی خاصی یا مصرف دخانیات خاصی در گذشته یا حال وجود ندارد.

با این اوصاف چه برنامه درمانی برای کودک در نظر گرفته شد؟

بعد از درمان

پالپوتومی با تری اکسید معدنی، و روکش ضد زنگ فولادی روی مولر دوم راست، فک پایین، انجام شد.

بعد از بستن پالپ کرونال، و کنترل هموراژ و خونریزی ، از مواد سنگ معدنی تری اکسید با پنبه مرطوب استفاده شد. سپس مهرو موم شد. چند روز بعد، در ویزیت دوم، دندان های بیمار بدون علامت بیماری بودند.

پس از جداسازی، پلت برداشته شد و زونالین روی مواد معدنی تری اکسید قرار گرفت. به خاطر اندازه بسیار کوچک این دندان، یک عدد number 2 SSC از سمت لینگوال بریده شد و با پلی کربوکسیلات لحیم و چسبانده شد.

دندان های مولر فک بالا و پایین با number 2 SSC ترمیم شدند. مولر اول راست فک پایین به خاطر شکستگی و پوسیدگی سطح لثه کشیده شدند. باند و لوپ هم در طی ویزیت گذاشته شد تا فضای دندان حفظ شود. دندان های قدامی ترمیم نشدند، به خاطر اینکه بیمار همکاری نکرد و سابقه درد و آبسه هم نداشت.

در آخر فلورایدتراپی انجام شد، و بیمار با دستورالعمل های مراقبت های دهان و دندان به خانه فرستاده شد.

برای ویزیت های بعدی نزد دندانپزشک اطفال هم برنامه ریزی شد.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال