چطور از پوسیدگی دندان های شیری کودکان جلوگیری کنیم؟

دندان های شیری جز مهمترین دندان ها هستند. اگر کودکی دندانش زود بیفتد، دندانهایی که باقی ماندند به سمت این جای خالی شیفت می کنند. و درنتیجه هیچ فضایی برای دندان دائمی نمی گذارد. پس اگر پوسیدگی دندان جلوگیری نشود، باعث عفونت های بسیاری می شود.

پوسیدگی دندان یک بیماری عفونی رایج و مزمن در کودکان نیز می باشد. پوسیدگی دندان درضمن پوسیدگی دندان شیری هم نامیده می شود.

عادت های سالم دندانی باید زود شروع شوند، بخاطر اینکه پوسیدگی دندان با اولین دندانی که بیرون می زند، پیشرفت می کند. از این رو اطلاعاتی را در این زمینه از جانب بهترین دندانپزشک اطفال در اختیار شما می گذاریم.

اینکه علائم پوسیدگی دندان های شیری چیست؟ چه باید کرد؟ چطور از بروز آن ها جلوگیری کرد؟

علل پوسیدگی دندان های شیری

پوسیدگی دندان زمانی که دهان با باکتری های اسیدی عفونی می شود، رشد می کند. والدین باید به نحوی به کودک در از بین بردن این عارضه باید کمک کنند. از طریق بزاق دهان. به عنوان مثال، با تقسیم بزاق روی قاشق یا فنجان، مواد غذایی قبل از تغذیه به نوزادان و تمیز کردن پستانک در دهان والدین می تواند باکتری ها را پخش کند.

پوسیدگی دندان همچنین زمانی که لثه و دندان های کودکان به مدت طولانی در معرض مایعاتی غیر از آب قرار می گیرند، رخ می دهد. قندهای طبیعی یا اضافه شده در مایعات یا غذاها توسط باکتری های موجود در دهان به اسید تبدیل می شوند. این اسید سپس قسمت خارجی دندان ها را حل کرده و باعث پوسیدگی دندان می شود.

رایج ترین روشی که این گونه اتفاق می افتد، زمانیست که والدین کودک با شیشه شیر در دهان می خوابانند. یا هرگونه نوشیدنی دیگر. با تکرر این موضوع، و تداوم در نوشیدنی این مایعات، باعث بروز چنین اتفاقاتی می شود.

با اینکه شیردهی ممکن است طولانی باشد و مکرر، اما به تنهایی باعث پوسیدگی دندان نمی شود. اما همه مادران شیرده باید از فلوراید استفاده کنند. بهداشت دهان را رعایت کنند، مراقبت های دندانپزشکی پیشگیرانه در نظر داشته باشند. و رژیم غذایی سالم داشته باشند.

پوسیدگی دندان شیری

علائم پوسیدگی دندان در نوزادان و کودکان

پوسیدگی دندان ممکن است اول به شکل لکه های سفید ظاهر شود. در خط لثه، بالای دندان های جلویی. این لکه ها اول سخت دیده می شوند، بدون تجهیزات کامل. کودکی که دچار پوسیدگی دندان شده نیاز به معاینه دارد و باید زودتر درمان شود.

چطور می توان از پوسیدگی دندان نوزادان پیشگیری کرد ؟

مراقبت های درست و کامل از دهان و دندان حتی قبل از تولد نوزاد.

چه از سینه شیر بدهید، چه از شیشه، باید مراقب دندان های شیری باشید. تا 12 ماهگی، باید از دستمال های نرمی برای پاک کردن لثه ها استفاده کرد. و با مسواک انگشتی دهان کودک را مسواک زد. از 12 تا 36 ماهگی باید مسواک زدن را یاد کودک دهید.

  • هرگز کودک را با شیشه شیر در دهان نگذارید بخوابد.
  • ببینید آبی که کودک می نوشد، فلورایده باشد.
  • به او یاد دهید که منظم اب بنوشد. حتی یک فنجان در روز.
  • میزان مصرف شیرینی جات و شکلات رو محدود کنید.
  • آبمیوه و نوشیدنی ها رو بین وعده های غذایی به آن ها بدهید. یا اصلا ندهید.
  • حتما مرتب نزد دندانپزشک اطفال ویزیت داشته باشید.  

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال