چکار کنیم دندان درد کودک ساکت شود؟

معمولا نوزادان دندان هایشان خیلی زودتر از چیزی که انتظار داریم، در می آیند. پس هرچه زودتر از لبخندهای بدون دندان نوزادتان خاطره ثبت کنید و عکس بیندازید.

با اولین دندان هایی که نوزادتان در می آورد، احتمالا دوران سختی برای نوزادتان و خودتان خواهد بود. چون به هر حال به طور طبیعی ممکن است درد بکشد.

اولین دندان ها معمولا 2 دندان پیش میانی و در فک پایین هستند و بعد از آن نوبت به دندان های پیش میانی در فک بالا می رسد. معمولا هم 2 به 2 دندان ها به صورت قرینه بیرون می زنند، اما یادتان باشد که در رابطه با این موضوع هیچ قاعده و قانونی نیست. پس از دندان های پیش میانی نوبت به دندان های پیش کناری می رسد که در فک پایین و در فک بالا هستند و بین 13 تا 19 ماهگی دندان های نیش و آسیای کوچک در می آیند. چون دندان های دندان های نیش نوکشان تیز می باشد، دندان های آسیا هم بزرگ هستند، ممکن است نسبت به دندان های دیگر پروسه درآمدنشان سخت تر و دردناک تر باشد. دندان های آسیای بزرگ هم که بین 1ونیم سالگی تا 2ونیم سالگی رشد می کنند. این رود عادی و طبیعی همینطور ادامه دارد تا زمانی که کامل شوند. اما در هر کودکی سن و ترتیب رویش دندان ها متفاوت می باشد. در واقع نمی توان گفت حتما همه نوزادان رویش دندان هایشان در سن مشخصی شروع و تمام می شود. البته ناگفته نماند که این امر کاملا طبیعی می باشد.

پیدا شدن سر و کله مهمان های ناخواسته در دهان نوزاد :

با درد دندان های شیری و به عبارتی مهمان های ناخواسته باید کاری کرد که کودک احساس راحتی داشته باشد.

آیا مصرف دارو خوب است یا خیر؟!

اگر کودک از درد لثه ها بی قراری می کند، باید سراغ ژل و داروهای بی حس کننده رفت که در داروخانه ها هم هست. اما بهتر است نظر پزشک اطفال را هم در این رابطه پرسید، چون باید دوز مصرفی درست را به کار گرفت. استفاده بیش از اندازه از این داروها ممکن است زبان و گلوی کودک را بی حس کند و در بلع غذا و آب دهان برایش مشکل درست کند. می توان چند قطره استامینوفن یا ایبوپروفن روی لثه کودک مالید که هم التهابش کم شود و خارش لثه، اما باز هم حواستان باشد که قبل از استفاده از آن ها با پزشک اطفال مشورت کنید.

تسکین دندان درد کودکان

راه دیگری برای کم کردن درد کودک هست؟ مثلا کمپرس سرد؟!

سرما لثه ها را بی حس می کند و به نوعی لثه های نوزاد را آرام می کند. بهترین راه این است که یک دستمال تمیز را خیس کنید و در فریزر بگذارید بماند، بعد به کودک بدهید آن را گاز بگیرد. با فشاری که با لثه هایش به این دستمال می آورد، کمی احساس راحتی می کند و خارش لثه هایش هم می افتد.

دندانی میشه استفاده کرد؟!

بله از دندانی های ساده و رنگی می توانید استفاده کنید. هم راحت در دست کودک جای می گیرند هم اگر در فریزر بگذارید، لثه کودک بعد از سر شدن کمی احساس راحتی و سرشدن می کند.

نکته  : آب دهان کودک را حتما از دور لب کودک پاک کنید، چون در این دوره آب دهان کودک اسیدی می شود و باعث خارش و التهاب چانه و دور لب کودک می شود.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال