ارتودنسی interceptive چیست؟

حدود یک سوم کودکان انگلیسی و جوانان دندان هایشان را ارتودنسی کرده اند.

اکثرا هم کسانی هستند که برای درمان ارتودنسی در سنین 11 الی 12 سالگی اقدام کردند. این فاز درواقع اوایل نوجوانی می شود که دهان و فکین در حال رشدند. ارتودنسی در چنین سنی می تواند تغییرات بالقوه ای به همراه داشته باشد.

حداقل میزانش هم کودکانی هستند که این درمان را از سنین پایین تر شروع کرده ند، حدود 7سالگی. طبق جا و اینکه چطور دندان ها رشد می کنند و چطور فکین شکل می گیرند، یک متخصص ارتودنسی می تواند ارزیابی کند که مشکل دندانی در آینده ممکن است چه باشد. درنتیجه پیشگیری می شود یا احتمالش کاهش می یابد. برای طی کردن این مسیر، ارتودنسی interceptive پیشنهاد می شود.

بنابراین چرا interception ایده خوبی ست؟

در سنین پایین تر ممکن است متخصص ارتودنسی درمان را به کار گیرد. متخصص ممکن است تعیین کند چطور دندان های بزرگسال رشد کنند و چه نوع لبخند و بایتی در اینده خواهند داشت. ارتودنسی interceptive گاها شامل کشیدن یا استفاده کوتاه مدت از اپلاینس ها و یا نگهدارنده های فضا می باشد. همین به پیشگیری از مشکلات جدی تر کمک می کندو نیاز به درمان ارتودنسی پیچیده تر جلوگیری می شود. رویکرد interceptive شامل درمان هایی از هر نوع مشکل دندانی، مثل بهم ریختگی، کراس بایت و اورجت و آندر بایت است.

چه آسیب های دندانی می توانند با ارتودنسی interceptive حل شوند؟

ارتودنسی interceptive

حدود 8% از کودکان اروپایی کراس بایت دارند.

تحقیقات نشان داده که تصحیح دندان ها در سنین پایین تر می تواند به جلوگیری از درمان های پیچیده تر کمک کند. مثلا کراس بایت منجر به جابجایی فک می شود، زمان بایتینگ، اسیب دندان ها و لثه ها. ارتودنسی مداخله ای به راحتی با کاهش میزان خطر این مشکلات در آینده به دست می آید.

دندان های جلوزده یا اورجت، دندان های بالایی زیادی برجسته هستند. درمان زودرس می تواند این دندان ها را به پشت لب ها برده و میزان خطر تروما در دندان ها را کاهش می دهد.

آندربایت هم طوریست که بایت دندان های پایینی جلوی دندان های بالایی قرار می گیرد. درمان آن می تواند به هدایت دندان ها کمک می کند تا به جای درستشان بروند. برای اینکه اسیب به مینای دندان و لثه ها کاهش می یابند.

چه کسانی نیاز به ارتودنسی interceptive دارند؟

اغلب گفته می شود که چه کسانی برای درمان مناسب هستند. دندان های بهم ریخته یا اینکه کودکان فقط نیاز به این درمان دارند؟

با این حال، گاها غیر ممکن است که بگوییم چرا انجام این روش ارزشش را دارد. خصوصا اگر هرگونه نگرانی برای نحوه رشد دندان ها دارید. متخصص ارتودنسی می تواند این موضوع را مشخص کند، به همراه عکس های رادیولوژی که می گیرد. برای مواردی که دندانی از دست داده باشید یا دندان های اضافه ای درامده باشند. چون روی رشد دندان های دیگر تاثیر می گذارند.

ارزیابی ارتودنسی زودرس و مداخله ای می تواند از دندان های نهفته به شکل درستی جلوگیری کند. با این حال در همه موارد هم قابل تشخیص نیست. اگر دندان های نهفته در سنین پایین تشخیص داده نشوند، ماه ها یا حتی سال ها درمان نیاز است.

به طور خلاصه بگوییم، 7سالگی، سن رشد دندان ها بوده و توصیه به یک ویزیت ارتودنسی می شود. با این حال ارتودنسی اینترسپتیو اینده درمانی را کنسل نمی کند. اما در سنین 11 تا 12 سالگی ضرورت می یابد. پس بهتر است به فکر باشید.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال