آیا بریج دندانی برای کودکان لازم است؟

بریج دندان کودکان

برخی از کودکان و بزرگسالان می باشند که دچار بی دندانی مادرزادی، یا انودنتیای کلی یا جزیی می باشند. یا اینکه به خاطر ضربه وارد شدن به دهان و دندان، دندان هایشان افتاده یا از دست داده اند. اولین روشی که پیشنهاد می شود، کاشت یا ایمپلنت دندان است که البته در بزرگسالان فقط می توان انجام داد. در کودکان به دلیل اینکه فک در حال رشد می باشد، ایمپلنت دندان کودکان پیشنهاد نمی شود.

در واقع ایمپلنت یک دندان خشک و منجمد شده است که ساختار های اطراف آن حرکتی ندارند. پس در صورتی که کودکتان یک یا دو دندانی را در کنار یکدیگر ندارد، می تواند پل یا بریج دندان را به جای ایمپلنت انجام دهد. بریج دندان هم جزیی از دندانپزشکی زیبایی می باشد که می توان برای از بین بردن فاصله های بین دندان ها به کار گرفت. زیرا همین موضوع می تواند روی بایت و نیز جویدن کودک تاثیر بگذارد. چون کنار دندان فضای خالیست، دندان کج می شود و به سمت فضای خالی می رود، به همین ترتیب غذا بین فاصله های دندان گیر می کند و منجر به پوسیدگی دندان یا بیماری های لثه می شود.

بریج دندان چست؟

با استفاده از بریج دندان می توان آن را جایگزینی برای دندان از دست داده دانست. بریج دندان نوعی ترمیم می باشد که با اتصال آن به دندان های مجاور برای جایگزینی یک یا چند دندان از دست رفته استفاده می شود. ابتدا دندان های دو طرف فضای خالی با توجه به کنار یا بالای دندان در نظر گرفته می شوند و بخشی از ان ها تراشیده می شود تا بریج دندان قرار گیرد.

بریج دندان کودکان

مزایای بریج دندان چه برای کودکان چه برای بزرگسالان :

  • لبخندی زیبا
  • بهبود گفتاری
  • جلوگیری از نامرتب یا کج شدن دندان
  • بهبود توانایی جویدن
  • پخش نیروی بایت بروی همه دندان ها و نیز دندان های کنار فضای خالی
  • جلوگیری از نامرتبی دندان ها

تاثیر بریج دندان روی غذا خوردن :

با جایگزینی دندان از دست رفته، می توان غذا خوردن را با بریج کردن راحت تر کرد. تا زمانی که کودک به بریج عادت کند، باید به او غذاهای نرم بدهید، یا غذا را تکه تکه کنید.

در همچنین با بریج دندان جلویی در صورت لزوم، صحبت کردن نیز برای کودک بسیار راحت خواهد بود.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال