آیا ایملپنت دندان کودکان هم می توان انجام داد؟

ایمپلنت دندان معمولا به عنوان یک راه حل برای دندان هاییست که از دست رفته اند. پس بهترین روش برای طبیعی تر به نظر رسیدن دندان ها هستند.

فقط سوالی که ممکن است برای والدین پیش بیاید، آیا ایمپلنت دندان برای کودکان هم ممکن است؟

معمولا متخصصین دندانپزشکی توصیه شان بر این است که ایمپلنت برای کودکان زیاد مناسب نیست، البته به دلیل اینکه فک آن ها در حال رشد می باشد و تنها در بزرگسالانی صدق می کند که فک شان دیگر رشدی ندارد.

چه زمانی والدین مجبور می شوند به روش کاشت دندان کودک فکر کنند؟

زمانی که بر اثر حادثه ای یا اتفاقی، کودک دندان شیری کودک می افتد یا آن را از دست می دهد. البته در دندان های دائمی کودک هم به این صورت است. حتی ممکن است یک دندان نباشد، شامل چندین دندان شود، که در این صورت نگرانی والدین را چند برابر می کند. حتی در مورد زیبایی کودک بسیار تاثیرگذار است و باعث کاهش اعتماد به نفس او می شود.

البته این نگرانی زمانی پررنگ می شود که دیگر راهی برای جایگزینی دندان کودک نباشد، اما باز هم کاندیدای خوبی برای ایمپلنت دندان نیستند. چون با عدم رشد کافی فک، امکان پذیر نیست که یک دندان جدید در دهان آن ها قرار گیرد. معمولا پسران تا 17 سالگی پروسه رشدشان کامل می شود، دختران هم در 14 سالگی یا 16 سالگی. اگر ایمپلنت زود انجام شود، از جای خودش خارج می شود و تمام زحمات و هزینه ها از بین خواهند رفت.

ایمپلنت دندان کودکان

حتی به گفته دندانپزشکان کودکان، ممکن است در چنین مواردی، حتی دهان استخوان کافی برای حمایت از ایمپلنت نداشته باشد. به این صورت که با رشد فک، ایمپلنت در داخل استخوان فرو می رود.

با نگرانی والدین در چنین شرایطی چه باید کرد؟ آیا راه حلی جایگزین برای ایمپلنت می باشد؟

در جواب باید گفت که خوشبختانه به جای ایمپلنت، دندانپزشک می تواند از جایگزین های دیگر استفاده کند. مثلا اگر بیمار قادر به استفاده از پروتز می باشد، می تواند از آن استفاده کند. اما باز در این مورد هم استثنایی هست که باید به سن مناسب انجام پروتز دندان برسد. البته دنتال باندینگ هم روش پیشنهادی خوبیست؛ در صورتی هم که کودک ارتودنسی قرار است بکند، باید دندانپزشک از یک دندان مصنوعی برای جایگزینی ایمپلنت در آینده، استفاده کند.

با رسیدن سن کودک به زمان ایمپلنت، می تواند کار ایمپلنت دندان را راحت انجام دهد.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال