جراحی فک و صورت کودک

جراحی فک کودکان برای ارتودنسی (ماکسیله و مندیبل)

جراحی فک مندیبل یا ماگزیلا که برای ارتودنسی انجام می شود، به جهت ایجاد یک زمینه وسیعی است که بتوان اختلالات فکی و اسکلتی را با تنظیم دندان ها و فک ها درمان کرد.

جراحی فک ارتودنسی توسط جراحان دهان و جراحان maxillofacial روی دندان ها و فک انجام می شود. به این شرح که موقعیت فکین تنظیم می شود، صحبت کردن، جویدن و تنفس فرد بهبود پیدا می کند. جراحی ارتودنسی برای تصحیح مشکلات عملکرد دهانی و دندانی انجام می شود، حتی می تواند جنبه های زیبایی هم در این زمینه در نظر گرفته شود. 9 تخصص دندانپزشکی می باشد، شامل جراحی دهانی و maxillofacial یا فک وصورت، که روی مشکلات پیچیده فک و صورت از جمله فک، اسکلت و دهان در نظر گرفته می شوند.

چه زمانی جراحی ارتودنسی کودکان انجام می شود؟

برای انجام جراحی ارتودنسی، فک باید رشدش کامل شود. معمولا، رشد فک در سنین 18 سالگی مردان و سنین 16 سالگی زنان اتفاق می افتد. نیاز به جراحی ترمیمی فک زمانی انجام می شود که یک یا هردو فک نیاز به تصحیح جهت فک نداشته باشند و بایت کامل هم نیازی به درمان ارتودنسی ندارد. در برخی، فکین بالا و پایین ممکن است در جهت های متفاوت رشد کنند. مشکلات مادرزادی و آسیب ها می توانند روی جهت رشد فک تاثیرگذار باشند. در حالی که معمولا ارتودنسی می توانند مشکلات بایت یا اکلوژن را برطرف کنند. تنظیم نبودن فکین ممکن است نیاز به جراحی ترمیمی فک داشته باشند.

زمانی که نیاز به جراحی ارتودنسی کودک باشد، دندانپزشک یا ارتودنتیست می تواند بیمار را نزد یک دندانپزشک ترمیمی در مرکز دندانپزشکی بفرستد. در نهایت دندانپزشک، ارتودنتیست، و جراح دهان فک و صورت تمام اصلاحات فکی را تا زمان بالغ شدن کودک در نظر می گیرد. خصوصا جراح دهان و فک و صورت تصمیم می گیرد که یک روش جراحی جراحی ترمیمی فک را به کار گیرد و آن را انجام دهد.

طبق یکسری شراط و نیازها ممکن است جراحی اصلاحی و ترمیمی فک انجام شود، از جمله :

  • مشکل بلعیدن
  • سخت جویدن یا غذا خوردن
  • سردرد های شدید یا درد مفصل فکین (TJM)
  • تنفس سخت دهانی یا خشکی دهان
  • ظاهر ناپایدار صورت از جلو و کنار
  • مشکلات مادرزادی یا آسیب های صورت
  • تحلیل لثه
  • مشکل اپن بایت (فاصله بین دندان های بالا و پایین به هنگام بسته شدن دهان)
  • ناتوانی در قرارگیری لب ها روی هم بدون فشار
  • آپنای خواب (مشکلات تنفسی به هنگام خوابیدن، مثل خروپف کردن)

جراحی فک و دهان و صورت کودکان

جراحی فک ارتودنسی چطور انجام می شود؟

مهم درک درمانیست که قبل و بعد از جراحی ترمیمی فک و صورت انجام می شود، که ممکن است سال ها طول بکشد که کامل شود. درک این موضوع که ارتودنتیست و جراح دهان فک و صورت بهترین سعی شان را برای درمان کودک شان خواهند کرد. با جراحی ترمیمی فک می توان به طور بالقوه ای یک بخش از فک پایین یا کل آن، فک بالا و چانه را درمان کرد. بعد از اینکه موقعیت کودک شرح داده شد و درمان آن انتخاب شد، والدین و تیم دندانپزشکی باید تصمیم بگیرند که بهترین انتخاب برای کودک را داشته باشند. جراحی می تواند در بیمارستان انجام شود و ممکن است چند ساعتی طول بکشد. بعد از جراحی بیمار تقریبا دو هفته ای لازم دارد که استراحت کند و بهبود پیدا کند. در طی این زمان بهتر است نوجوان مدرسه نرود. بعد از بهبودی کامل فک، نوجوانان نیاز به استفاده از ارتودنسی برای فیکس کردن بایت شان تا 6 الی 12 ماه دارند. بعد از درآوردن ارتودنسی، ارتودنتیست یک نگهدارنده سفارشی برای بیمار تهیه می بیند که لبخند فرزندتان را ثابت می کند.

انواع جراحی فک که متداول هستند :

جراحی فک ممکن است برای تصحیح فک پایینی، بالایی و یا هردو لازم باشد.

جراحی فک بالایی که اوستئوتومی ماگزیلاری نامیده می شود. ممکن است برای اصلاح مشکلاتی از جمله اپن بایت، کراس بایت، تحلیل شدید فک پایینی و نمایش کمی از دندان ها یا اکثر دندان ها استفاده شود.

مزایای انجام جراحی فک به همراه ارتودنسی :

جراحی اصلاحی فکین و دندان ها را به جهت درست شیفت می دهد، و دندان ها را سالم تر و کارآمدتر می کند. جراحی فکی که برای ارتودنسی انجام می شود، تاثیر چشمگیری روی زندگی فرد بیمار دارد. جراحی اصلاحی فک در بسیاری از موارد، صحبت کردن و ظاهر فرد بهبود می بخشد. در اکثر بیماران، رسیدن به یک نتیجه رضایت بخش و لبخندی زیبا، بسیار مهم است. در کنار مزایایی که برای سلامتی تان دارد، می تواند به بالاتر بردن اعتماد به نفس کودک کمک کند.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال