جرمگیری دندان برای کودکان خوب است؟

هر دندانپزشک اطفال خوب می خواهد که کودکان و مراجعه کنندگانش دندان های سالم و محکمی داشته باشند. پس باید به توصیه هر دندانپزشک اطفال خوب مراقبت از دهان و دندان ها را هر چه زودتر شروع کرد، تا بتوان از بروز پوسیدگی دندان ها جلوگیری کرد. هر 6 ماه یک بار باید ترتیب یک ملاقات نزد دندانپزشک اطفال را داد. کودکانتان را نترسانید، ویزیت های دندانپزشکی که توسط یک دندانپزشک اطفال خوب انجام می شود، آن چنان هم ترسناک نیست.

چه سنی برای شروع مسواک زدن دندان های کودکان خوب است؟

اولین دندان کودک را در می آید، در سن 6 ماهگی، که البته متفاوت هم می باشد، باید از همان موقع تمیز کردن دندان ها را با یک پارچه تمیز و نرم یا مسواک انگشتی، شروع کرد. استفاده نکردن از خمیردندان هم توصیه نمی شود، به خاطر اینکه نوزاد نمی تواند آن را بیرون بریزد.

اولین ملاقات نزد دندانپزشک اطفال

در سن 2 سالگی، اکثر دندان های کودکان کامل درآمده اند (باز هم می تواند در هر کودکی متفاوت باشد). همه دندان های یک کودک سالم در سن 2 سالگی درآمده است. فقط در این سن خطر پوسیدگی دندان های کودک خیلی بالاست، به خاطر خوردن غذاهای شیرین.

والدین باید اولین ملاقات نزد دندانپزشک اطفال را ترتیب دهند :

  • معرفی به یک کلینیک دندانپزشکی
  • کودک را نترسانید، و نگویید که کار دردناکی است
  • بگویید فقط یک چکاپ دندانپزشکی است
  • آموزش های بهداشتی دهان و دندان به کودک که مسواک بزند
  • هیچ درمانی نیاز نیست، مگر اینکه ضرورت پیدا کند

مراقبت از دندان کودکان

اولین جرمگیری دندان های کودک : آیا کودک می تواند جرمگیری دندان انجام دهد؟

معمولا کودکان پلاک روی دندان هایشان دیده نمی شود یا لکه ای روی دندان هایشان نمی بینیم. با یک پولیش خفیف می تواند به تمیزتر شدن دندان های کودک کمک کرد. توصیه می شود هر 6 ماه یک بار انجام شود.

هدف از تشویق والدین و خود کودک به جرمگیری دندان بیشتر جنبه مراقبتی و بهداشت دهان دارد. ضمانت می کنیم که هر کودکی که این کار را انجام می دهد، در بزرگسالی دندان های سالمی خواهد داشت. در واقع از بیماری های دهانی و دندانی و عوارض آن جلوگیری می شود.

بهتر است اولین ملاقات در سال های اول زندگی کودک مثلا همان 2 الی 3 سالگی صورت گیرد. هم کودک با محیط دندانپزشکی آشنا می شود و می تواند یک رابطه ایمن با تیم دندانپزشکی و دندانپزشک بسازد. در این ملاقات هایی که انجام می شود، می توان از پوسیدگی های اولیه و مشکلات دیگر دهان و دندانی جلوگیری کرد. در ملاقاتی که صورت می گیرد، دندانپزشک در رابطه با بهداشت دهان و دندان به کودک توضیح می دهد، همچنین باعث می شود از لحاظ وضعیت دهانی از آن مطمئن تر شد.

در طی این ملاقات هایی که صورت می گیرد، پوسیدگی های اولیه و دیگر مشکلات تشخیص داده می شوند. در همان زمان دندانپزشک می تواند در صورت لزوم تصمیم به جرمگیری یا پولیش دندان کودک بگیرد، بنابراین پلاک های دندان برداشته می شوند، جرمگیری می شوند.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال