آیا کشیدن دندان کودک درست است؟

اگر یک دندان شیری پوسیده شود، دندانپزشک اطفال به شما پیشنهاد می دهد برای جلوگیری از رشد و پیشرفت پوسیدگی، دندان آسیب دیده را پر نمایید.

اگر پوسیدگی دندان بسیار وسیع باشد و امکان ترمیم دندان با استفاده از پر کردن دندان وجود نداشته باشد، دندان پزشک کودکان ممکن است از یک روکش فلزی در محل دندان مورد نظر استفاده کند. به این ترتیب روکش فلزی می تواند از دندان حمایت کامل کرده و تا زمان آماده شدن دندان دائمی جایگزین، از آن محافظت کند.
هنگامی که پوسیدگی به محل اعصاب و رگ های خونی برسد، از پالپوتومی برای برداشتن پوسیدگی و درمان عصب دندان استفاده می شود. اگر این عفونت به استخوان برسد و علت آبسه دندان شود برای درمان آبسه دندان ممکن است نیاز به کشیدن دندان شیری وجود خواهد داشت.

روش های جراحی : کشیدن دندان

موارد تجویز، عدم تجویز و روش های کشیدن دندان در کودکان تا حدی از بزرگسالان متفاوت می باشد. اکثر مادران از دندانپزشک اطفال در بحث دندانپزشکی بدون درد این سوال را دارند که آیا دندان های شیری را در صورت پوسیدگی می توان کشید؟ در جواب دندانپزشک اطفال خوب مان می گوید که دندان های شیری موارد تجویز کشیدن دندان را به دلایل زیادی دارند.

کشیدن دندان کودکان

عموما دندان های نکروز شده، دندان های شیری انکیلوز بدون جایگزینی دائمی، دندان های شدیدا پوسیده، به خصوص دندان های با تحلیل ریشه وسیع و دندان های انسیزور شیری که در معرض آسیب های تروماتیک شدید هستند باید کشیده شوند. برای کشیدن دندان های شیری فورسپس های مخصوص با توجه به آناتومی و سایز این دندان ها طراحی شده اند. ریسک شکستگی های ریشه در طی روند کشیدن دندان تا حدی برای دندان های مولر شیری از دندان های دائمی بیشتر است ک علت آن ریشه های باریکتر و انحنا دار آن می باشد.

بنابراین لق کردن با دقت دندان به کمک الواتور مستقیم قبل از کاربرد فورسپس توصیه می شود. محکم گرفتن فک به منظور کنترل حرکت راحت تر فورسپس حائز اهمیت می باشد. دندانه های کارگر فورسپس باید محکم در اطراف تاج و ریشه دندان و به صورت عمقی در پاکت لثه به کار روند. دندان های مولر شیری با وارد کردن نیروی ملایم به سمت پایین در عمق ساکت و حرکت آرام دندان در جهت باکولینگوالی برای گشاد کردن ساکت کشیده می شود.

دندان های انسیزور با وارد کردن یک نیروی ملایم چرخشی به دندان کشیده می شوند. در بعضی موارد ریشه های دندان مولر شیری، جوانه دندان دائمی را احاطه کرده است. بنابراین قبل از کشیدن دندان عاقلانه است که دندان با یک فرز الماسی یا فیشور به دو قسمت تقسیم شود. این عمل مانع از بیرون آمدن جوان دندان دائمی همراه دندان شیری می گردد. اگر حین عمل، شکستگی کوچکی در نوک ریشه به وجود آید، بهترین درمان، در صورتی که عفونی نباشد و با رویش مداوم دندان تداخل نداشته باشد، دست نزدن به آن است. با این اگر قطعه شکسته عفونی یا غیر زنده باشد باید به استفاده از یک الواتور تیز یا با وارد کردن ریمر به داخل کانال ریشه، قطعه خارج گردد.

مطالب مرتبط :

تکنیکهای ترمیم دندان از دیدگاه دندانپزشک اطفال

معاینات خارج دهانی و داخل دهانی توسط دندانپزشک ترمیمی

لیزر در دندانپزشکی ترمیمی به چه صورت استفاده می شود؟

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال