آیا پستانک دندان کودک را کج می کند؟

عادات مکیدن و اثر آن ها روی دندان های شیری

مکیدن پستانک چه تاثیری روی درآمدن دندان و دندان های شیری دارد؟

نوزادان متولد شده میل به مکیدن دارند. بعضی از آنها حتی قبل از تولد انگشتان و شست خود را می مکند. جدای از مسئله تغذیه ، مکیدن روشی برای آرامش نوزادان می باشد، مکانیسمی آرام، راحت و آشنا با دنیای جدید. اما سوالی که مطرح می شود، مکیدن انگشت یا پستانک برای کودک خوب است یا خیر؟! آیا در دندان درآوردن کودک مشکل ایجاد می کند؟!

بسیاری از والدین با دیدن گریه کودک و بی قراریش به او پستانک می دهند تا آرام شود. یا حواسپرتی کودک به جهت اینکه وقتی گرسنه است، در صورت نبود مادر بهانه گیری نکند. اما چنین کاری فقط باعث اختلال در شیردهی نوزاد می شود. حتی کودک را وابسته می کند و حل چنین مساله ای در آینده بسیار سخت می باشد. دیگر عارضه جدی که به دنبال دارد، علاوه بر آسیب و عفونت گوش میانی کودک، مشکلات دندانی هم برای او ایجاد می کند.

عادت مکیدن در چه کشورهایی بیشتر دیده می شود؟

در کودکان اسکاندیناوی مکیدن پستانک بیشتر از مکیدن انگشت شایع است. عادات مکیدن در گروه های نژادی مختلف بسیار متنوع می باشد. مثلا به گفته دندانپزشک اطفال خوب مان در کشورهای پیشرفته عادات مکیدن در کودکان از شیوع کمتری برخوردار است. براساس مطالعاتی که شده است، در اسکاندیناوی عادات مکیدن در شهر بیشتر از مناطق روستایی و در دختران بیشتر از پسران شایع می باشد.

عوارض پستانک برای کودک

مکیدن پستانک اغلب منجر به کراس بایت خلفی و اپن بایت و با شیوع کمتر منجر به اورجت می شود. مکیدن انگشت با شیوع بیشتری منجر به اورجت و بیرون زدگی قدام ماگزیلا و در موارد نادر کراس بایت خلفی می شود.

مکانیزمی که طی آن کراس بایت ایجاد می شود، بدین ترتیب است که مکیدن پستانک مجوب فشار به سمت قدام و باریک شدن ماگزیلا می شود. همچنین اعتقاد بر این است که این حالت توسط پایین قرار گرفتن زبان، فشار منفی در دهان و افزایش فشار عضلانی از طرف گونه و لب ها در ناحیه کانین ایجاد می شود. این تاثیر خصوصا وقتی زیاد می شود که ماگزیلا از لحاظ ژنتیکی از الگوی باریکی برخوردار باشد.

مزیت مکیدن پستانک در مقایسه با مکیدن انگشت آن است که کودکان، عادت مکیدن پستانک را در سن کمتری نسبت به مکیدن انگشت ترک می کنند، معمولا تا سن 3 یا 4 سالگی و در موارد کمی عادت تا دوره دندانی مختلط ادامه پیدا می کند. تعداد محدودی از کودکانی که انگشت خود را می مکند (تقریبا 10%) این عادت را در دوره دندانی مختلط ادامه می دهند.

پس از توقف عادت مکیدن پستانک در دوره دندانی شیری در بسیاری از موارد اپن بایت ایجاد شده توسط عادت خودبخودی تصحیح می شود. هر چند، احتمال تصحیح خودبخودی کراس بایت خلفی به میزان ناهنجاری در عرض ماگزیلا و مندبیل و نحوه جفت شدن کاسپ ها بستگی دارد.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال