دندانپزشکی بدون درد

زمانی که میخواهیم به دندانپزشکی برویم حس ترسی در دل ما ناخداگاه ایجاد میشود که , ترس از دریل , آمپول برای بی حسی و ترس از دردهایی که ممکن است شما در خاطر خود از آنها داشته باشید , اما امروزه روشی به نام دندانپزشکی بدون درد بوجود آمده است که این مشکلات را از بین میبرد و باعث میشود که نه تنها بزرگسالان بلکه کودکان و اطفال نیز دیگر از مراجعه به دندانپزشکی ترس و واهمه ای نداشته باشند .

دندانپزشکی بدون درد با روشهای مختلفی انجام ميگيرد كه ٢ مورد از بهترين روشهای آن استفاده از لیزر و ديگری روش سدیشن يا  آرامبخشی هست .

فواید روش كار با ليزر كه برای تمام سنين قابل انجام هست :

- در كار با ليزر نياز به بيحسی نيست و بخاطر مكانيسم ليزر برداشت پوسيدگی بدون درد انجام ميگيرد.

- کار با ليزر بدون بيحسی و تزريق انجام ميشود و در بیشتر موارد دندان را از درمان ريشه بی نياز ميكند.

- ترمیم دندان های شیری با لیزر بدون درد بدون بیحسی و لرزش انجام میشود.

- با استفاده از دریلها و فرزها هنگام حذف پوسیدگی، بافت پوسیده و سالم هر دو حذف می شود ولی لیزر فقط می تواند پوسیدگی را بردارد.

- با دریلها و فرزها حفره ای که ایجاد می کنیم آلوده به میکروب است ولی لیزر در هنگام تراش، حفره را استریل می کند و از ایجاد پوسیدگی مجدد جلوگیری می کند.

- در بسیاری از موارد هنگامی که پوسیدگی عمیق است چنانچه حذف پوسیدگی با لیزر انجام شود می توان بدون عصب کشی کردن فقط دندان را پر کرد.

- بعد از تراش با ليزر باقيمانده دندان نسبت به پوسيدگی مقاوم تر ميشود بخاطر مكانیسمی كه ليزر روی بافت سلولهای مينا و عاج دارد به اين ترتيب از پوسيدگی مجدد جلوگیری ميكند.

در روش كار با سديشن كه برای اطفال و بيماران اضطرابی برای تمام سنين قابل انجام هست با كمک طیف داروهای آرامبخش بيمار به خواب سبک رفته و درمانها در كمال آرامش بيمار انجام شده و پس از درمان بيمار خاطره خوشی از اتمام درمانها دارد

و اینگونه دیگر تجربه ای از درد باقی نمی ماند که مخصوصا برای اطفال و کودکان بسیار مهم است و از جمله ویژگی های دیگر درمان در این روش تعداد بیشتر درمان و کم شدن تعداد مراجعات به مطب و دریافت بازخورد سریعتر میباشد . Painless Dentistry یا دندانپزشکی بدون درد را بدون شک میتوان یکی از مهمترینن پیشرفت ها در شاخه دندانپزشکی نامید .

از دلایلی که دندانپزشکی را ناخوشایند می کند درد در حین اعمال دندانپزشک است . چیزی که ‏افراد از آن سخن می گویند بخصوص برای اطفال این مورد بسیار حائز است . محققان دانشگاه میسوری، روش جدید و بدون دردی را برای جایگزین کردن شیوه کنونی پر کردن دندان ارائه کرده‌اند که جایگزین روش رایج گذشته شده است . دندانپزشکی بدون درد رویکردی است که درد را در حین اعمال ‏دندانپزشک حذف می کند و به هراس از دندانپزشکی پایان می دهد . دکتر مهسا رکنی از روش های متنوعی برای جلوگیری از هراس و درد در حین اعمال دندانپزشکی ‏استفاده می نمایند .
دندانپزشکی بدون درد

دندانپزشکی بدون درد

ما با ایجاد محیطی صمیمی قبل از کارهای دندانپزشکی سعی ‏در آرامش روانی شما و کودکان دلبندتان داریم.
این روش، جهشی قابل توجه در تکنیک‌های دندانپزشکی می باشد که مدت‌ها به صورت ثابت باقی مانده است.

قبل از انجام اعمال دندانپزشکی توسط ژل های بی حس کننده موضعی روی ناحیه درمان از درد ‏تزریق به میزان قابل توجهی کاسته می شود .

دندانپزشکی بدون درد با روشهای مختلفی انجام ميگيرد كه ٢ مورد از بهترين روشهای آن استفاده از لیزر و ديگری روش سدیشن يا آرامبخشی هست .

فواید روش كار با ليزر كه برای تمام سنين قابل انجام هست :

– در كار با ليزر نياز به بيحسی نيست و بخاطر مكانيسم ليزر برداشت پوسيدگی بدون درد انجام ميگيرد.

– کار با ليزر بدون بيحسی و تزريق انجام ميشود و در بیشتر موارد دندان را از درمان ريشه بی نياز ميكند.

– ترمیم دندان های شیری با لیزر بدون درد بدون بیحسی و لرزش انجام میشود.

– با استفاده از دریلها و فرزها هنگام حذف پوسیدگی، بافت پوسیده و سالم هر دو حذف می شود ولی لیزر فقط می تواند پوسیدگی را بردارد.

– با دریلها و فرزها حفره ای که ایجاد می کنیم آلوده به میکروب است ولی لیزر در هنگام تراش، حفره را استریل می کند و از ایجاد پوسیدگی مجدد جلوگیری می کند.

– در بسیاری از موارد هنگامی که پوسیدگی عمیق است چنانچه حذف پوسیدگی با لیزر انجام شود می توان بدون عصب کشی کردن فقط دندان را پر کرد.

– بعد از تراش با ليزر باقيمانده دندان نسبت به پوسيدگی مقاوم تر ميشود بخاطر مكانیسمی كه ليزر روی بافت سلولهای مينا و عاج دارد به اين ترتيب از پوسيدگی مجدد جلوگیری ميكند.

در روش كار با سديشن كه برای اطفال و بيماران اضطرابی برای تمام سنين قابل انجام هست با كمک طیف داروهای آرامبخش بيمار به خواب سبک رفته و درمانها در كمال آرامش بيمار انجام شده و پس از درمان بيمار خاطره خوشی از اتمام درمانها دارد.

حتما شما هم این روزها زیاد شنیده اید که بعضی ها می گویند : من پیش دندانپزشکم رفتم و او با اشعه یا لیزر دندان هایم را پر کرد ، به طوری که اصلا معلوم نیست پر شده است . اين تعريف قديمی از كاربرد ليزر كه اشتباها نور آبی رنگی كه به كمی آن مواد پركردگی همرنگ دندان سفت می شود امروزه استفاده نمی شود و امروزه با بهره مندی از تكنولوژی ليزر واقعی كارهای درمانی مختلفی از جمله برداشت بافتهای پوسيده و برشهای بافت نرم بدون خونريزی و بدون درد با کمک فوتون ليزر انجام می گیرد .

لیزر در دندانپزشکی می تواند راهی دقیق و مؤثر در به انجام رساندن بسیاری از کارهای دندانپزشکی باشد . و همچنین پتانسیلی برای بهبود روش های دندانپزشکی استوار و همچنین کمک به توانایی دندانپزشکی بدون درد برای کنترل و به مدت طولانی قرار دادن آن بر روی بافت نرم (لثه و یا ساختار دندان) باشد . لیزرها برای درمان یک قسمتی خاص به کار می رود بدون این که به بافت های اطراف صدمه وارد کنند .