دندانپزشکان در طی درمان چجوری از انتشار ویروس کرونا جلوگیری کنند؟

دندانپزشکان اطفال یا کودکان چطور می تونند به جلوگیری از کاهش انتشار کرونا کمک کنند؟

ویروس کرونا یا کووید 19 همانطور که می دانید تبدیل به یک پاندمی در کل دنیا شد، و شد یک چالش بزرگ به لحاظ سلامت در کل دنیا.

در کنار این ها، دندانپزشکان هم به هر حال با این موضوع سر و کله باید بزنن و جلوی انتشار ویروس را در حوزه کاری خود بگیرد.

این خطر حتی در دندانپزشکی اطفال جدی تر هم هست، به خاطر اینکه کودکان در معرض این ویروسند، به طور مکرر.

تا به امروز علی رغم اینکه هیچ رهنمود جهانی برای اقدامات دندانپزشکی در حوزه دندانپزشکی کودکان در دست نیست، بهتر است یکسری عمل های معمول دندانپزشکی عقب بیفتد و اورژانسی ها بیشتر برای درمان مراجعه کنند.

در موارد اضطراری هم که بیمار اطفال مراجعه می کنه، دندانپزشک اطفال باید بداند که پروتکل های توصیه شده را مدیریت کند و از سلامت بیمار و حفاظت خود و بیمار در جلوگیری از انتقال ویروس کمک کند.

هدف از این موضوع، ارائه توصیه های بالینی می باشد، و نیز ارائه ابزار مورد نیاز برای دندانپزشکان که بتوانند یک پروتکل معتبر و ایمن برای انجام کارهای دندانپزشکی در دست داشته باشند.

دندانپزشکان اطفال باید سطح بالایی از آگاهی را برای کمک به بیماران در دست بگیرند، میزان خطر را به حداقل انداخته و از شیوع بیشتر ویروس جلوگیری کنند.

از جمله راه های انتقال ویروس کرونا در دندانپزشکی:

استنشاق میکروارگانیسم های موجود در هوا که به مدت طولانی در هوا معلق بمانند.

تماس مستقیم با خون، تماس مخاط ملتحمه، قطرات بینی و دهان و آئروسل های حاوی میکروارگانیسم هایی که از فرد الوده تولید میشه، و با سرفه و عطسه پخش میشه.

علاوه براین کووید 19 احتمال داره که در بزاق بیمار شناسایی بشه.

 

دندانپزشکی اطفال و کرونا

از جمله مسیرهای مختلفی که ممکنه کووید 19 حضور داشته باشه، در دستگاه تنفسی تحتانی و فوقانی، که همراه با قطرات مایع است و به طور مکرر توسط این اندام ها رد و بدل میشود و وارد حفره دهان می شود.

در ضمن موجود در خون که می تواند از طریق مایع ناحیه دهان به دهان دیگری دسترسی پیدا کند.

توسط عفونت غدد بزاقی بزرگ و جزیی، با ازاد شدن ذرات بعدی در بزاق از طریق مجاری بزاقی.

در این شرایط هم، در روش های دندانپزشکی، هرکدام دارای قطرات زیاد و آئروسل ها می باشند که حاوی میکروارگانیسم های ناشی از فرد الوده ایجاد می شوند، و در معرض خطر عفونت متقابل بین بیماران و دندانپزشکان قرار دارند.

در نتیجه برای جلوگیری از این موضوع باید راهکاری در نظر داشت :

  • اول از همه، دندانپزشک اطفال باید پشت تلفن با والدین صحبت کند تا همه اطلاعات احتمالی را در رابطه با وضعیت سلامت بیمار و علائم دهانی اش به دست اورد.

  • برای درک اینکه آیا کودک روش های دندانپزشکی فوری نیاز دارد و نمی تواند به تعویق بیفتد، به عبارتی اورژانسی است، تریاژ تلفنی صورت می گیرد.

  • در صورت فوریت های شدید دندانپزشکی، نمی توان آن را به تعویق انداخت، اما برای ورود کودک به مطب باید یک نفر را وارد کرد، دمای بدن را گرفت و از دماسنج های مادون قرمز استفاده کرد.

سپس از ماسک های پزشکی و کاور کفش استفاده کرد. کودک و همراهش درخواست میشه که دست هایشان را با آب و صابون بشویند و محلول ضدعفونی کننده روی دست بعد از کار بزنند.

علاوه براین، شخص همراه باید پاسخگو به سوال هایی که از وضعیت بیمار می شود، باشد.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال