برای پالپ کپ دندان چه روش هایی استفاده میشه؟

پالپ کپ دندان

مقایسه کلسیم هیدروکسید و بیواکتیو گلس بعد از روکش پالپ مستقیم در دندان های شیری

برای شروع شرح مختصری ازین موضوع می دهیم :

کودکان و نوجوانانی که هنوز مراقبت های دندانی را به طور کامل دریافت نکردند، یا سیستم فلورایده را به طور مناسب انجام ندادند، و بهداشت دهانی مناسبی ندارند، اغلب ضایعات پوسیدگی عمیقی در دندان های شیری و دائمی آن ها دیده می شود.

حدودا 75% از دندان هایی که پوسیدگی عمیق دارند، یکسری مشاهدات بالینی روی آن ها نشان داده که اکسپوژر پالپال داشته اشند. پالپ کپ دندان هم یک روشی ست، که در آن زمانی که پالپ سالم در معرض در قرار می گیرد، انجام می شود. به این معنا که پالپ با یک ماده دارویی پوشانده می شود.

ماده استاندارد برای پالپ کپ دندان، از بافت نرمال و زنده پالپ می باشد که کلسیم هیدروکساید می باشد. یک تاثیر انتی باکتریال دارد، به خاطر pH بالایش.

کلسیم هیدروکسید می تواند رویه های پریوفیلاسیون، ترمیم فیبروبلاست ها را انجام دهد. بنابراین جایگزینی بافت نرم، یا سخت می تواند انجام شود. با این وجود، چنین نشان داده شده که کلسیم هیدروکسید به طور جد، روند بهبودی را متوقف کرده است.

این ماده یک بریج عاجی میکروسکوپی تشکیل می دهد که مهر و مومی مداوم می باشد. و محیط باکتریایی ایجاد نمی کند.

گلس های بیواکتیو مواد نسبتا جدیدی در زمینه دندانپزشکی می باشند. بیش از 30 سال است که به عنوان جایگزین های استخوان مورد مطالعه قرار گرفته اند.  با محلول های آبی واکنش نشان می دهند و یک لایه آپاتیت کربونه تولیدمی کنند.

این مواد زیست سازگارند، و می توانند به استخوان متصل شوند.

اما طبق اسناد موجود، می توانند شکل گیری و مینرالیزه سازی بافت سخت را تحریک کنند. در ضمن می توانند ماده ای انتخابی برای روکش پالپ باشند و بهبودی استخوان پری اپیکال، بخاطر اینکه زیست سازگارند، و ویژگی انتی باکتریال دارند. نتایج مطالعات نشان داده که این ماده BAG ضایعات استخوانی که پتانسیل ادونتوبلاستیک دارند، ترمیم کنند. بنابراین منطقیست که فعالیت ادونتوبلاستیک نتیجه دهد.

هدف از این مطالعه مقایسه واکنش پالپ دندان در دندان های شیری انسان می باشد، زمانی که BAG و CA(OH)2 به عنوان عامل روکش پالپ استفاده شوند.

پالپ کپ دندان شیری

طبق مطالعه صورت گرفته ، متریال و متدهایی که استفاده شدند :

بیست دندان کشیده شده می باشند، که به خاطر ارتودنسی این کار انجام شده. این دندان ها به دو گروه تقسیم می شوند و با پالپ کپ دندان درمان شدند.

روی 10 دندان کلسیم هیدروکسید و روی 10 دندان دیگر بیواکتیو گلس استفاده شده است.

بعد از آنالیزهای صورت گرفته :

همه دندان هایی که کلسیم هیدروکسید استفاده شده بودند، التهاب و جذب داخلی داشتند، که در 6 دندان دیده شده، آبسه در 5 دندان و دنتینال بریج هم در دوتا.

در سه تا از موردهای با بیواکتیو گلس، التهاب داشتند و دنتینال بریج هم در 7 تا از آن ها، اما جذب داخلی و آبسه در آن ها دیده نشد.

در نهایت به این رسیدند که بیواکتیو گلس نسبت به کلسیم هیدروکسید، به عنوان روکش پالپ در دندان های شیری، برتری داشته است.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال