علل دندان قروچه کودکان چه می باشد؟

دندان قروچه کودکان در خواب و بیداری که با نام بروکسیسم هم شناخته شده است، سایش و فشار دادن دندان‌ها به یکدیگر می باشد. اما این فشار و سایش، به صورت غیر ارادی روی دندان ها صورت می گیرد.

معمولا این مشکل در طول خواب کودک یا بزرگسال، فرقی نمی کند، ایجاد می شود. اما برخی کودکان ممکن است با این شرایط حتی در هنگام بیداری نیز مواجه گردند. طبق بررسی‌ هایی که صورت گرفته، دندان‌ قروچه در بین حدود 20% کودکان تا سن 11 سالگی دیده می‌ شود، هر چند به خاطر نادیده گرفتن بسیاری از این موارد توسط والدین، احتمالش می باشد که این آمار کمتر از واقعیت باشد. همچون افراد بزرگسال، مشکل دندان‌ قروچه در بین کودکان به دلایل متعدد و متفاوت دیده می شود، اما علائم ایجاد این مشکل ممکن است متفاوت باشد. به همین خاطر همواره امکان توجه بیش از حد یا تشخیص نامناسب آن وجود دارد.

دندان قروچه کودکان در خواب :

بسیاری از کودکان هم دیده می شود که دندان‌ هایشان را در مراحل خاصی از زندگی شان به یکدیگر فشار می دهند. به خاطر اینکه یکسری شرایط خیلی بدی ممکن است برای شخص ایجاد شود، کودک فک هایش را با فشار روی هم فشار می دهد، طوری که صدای آن ها هم شنیده می شود. همچنین کودک ممکن است به خاطر صدای دندان‌ قروچه خود حتی از خواب بیدار نشود، اما برخی هم دیده شده است که به خاطر این شرایط از خواب بیدار شده و احساس ناراحتی می کنند.

دندان قروچه کودکان

علل دندان قروچه کودکان چه می باشد؟

در دندان قروچه کودکان هیچ دلیل شناخته شده ای مطرح نشده است. با این وجود تحقیقاتی که انجام‌ شده، در طی چندین سال توانسته علل احتمالی آن مشخص شود. برخی از این عللی که مطرح شده، فیزیکی بوده و برخی دیگر روان‌ شناختی هستند.

علل فیزیکی آن چیست؟

  • درد، که ممکن است در اثر بیماری‌ هایی چون عفونت گوش و یا در اثر دندان‌ درآوردن کودک باشد. به همین دلیل کودک برای کاهش درد خود، دندان قروچه می کند. مثل ماساژ دادن یک عضله‌ دردناک.
  • بی‌نظمی دندان‌ ها در فک بالا یا پایین (که به آن “مال اکلوژن” نیز گفته می‌ شود).
  • مشکلات سلامتی. این مشکلات می‌ توانند شامل کمبود آب بدن و کمبودهای غذایی تا آلرژی‌ ها و حتی انگل کرمک متفاوت باشند. برخی از کودکانی که مشکل بیش‌ فعالی دارند نیز ممکن است به بروکسیسم مبتلا باشند. همچنین کودکان مبتلا به فلج مغزی و کودکانی که از برخی داروهای خاص استفاده می‌ کنند نیز ممکن است به بروکسیسم دچار شوند.

علل روانشناختی آن چیست؟

علل روان‌ شناختی دندان قروچه کودکان به استرس و اضطراب کودک برمی گردند. حال ممکن است استرس کودک به خاطر فشارهای عصبی، یا خشم باشد، که در اثر داشتن امتحان یا تغییر روند زندگی باشد. حتی جروبحث بین والدین، خواهر و بردار هم می تواند برای کودک استرس زا باشد، و باعث دندان قروچه یا قفل شدن فک کودک شود.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال