بزاق دهان چه تاثیری روی پوسیدگی دندان دارد؟

بزاق دهان و عوامل میزبان :

بزاق مایع شفافی است که توسط چندین غده در دهان ساخته می شود. از نظر دندانپزشکان، بزاق بخش مهمی از بدن شمار می شود؛ البته بدن سالم. بزاق دهان حاوی مواد مهمی می باشد که برای هضم غذا به آن ها نیاز است. همچنین به محافظت از دندان های فرد کمک می کند و به عنوان عامل تنظمیم کننده مهمی در روند پوسیدگی به شمار می رود. بزاق با کلسیم و فسفر فوق اشباع است، بنابراین به روند بلوغ مینای طبیعی و پیشبرد رمینرالیزاسیون مینای دمینرالیزه کمک می کند.

بزاق دهان حاوی بیکربنات و سایر بافرها بوده و در نتیجه اثرات تولید اسید به وسیله باکتری پلاک را جبران می کند. بزاق حاوی پروتئین ها، مواد ایمونولوژیک و ضد میکروبی نیز می باشد. بزاق حاوی میزان کمی فلوراید بوده که در پلاک دندانی ذخیره می شود. PH پایه بزاق به صورت طبیعی حدود 7 است ولی می تواند از حدود 5.5 تا 8 متفاوت باشد. ممکن است جریان بزاق در کودکان دچار بیماری های مزمن، به وسیله داروها و اشعه درمانی سر و گردن، کاهش یابد. جریان بزاق را می توان به وسیله تحریک حس چشایی و جویدن، ترجیحا با آدامس ها و آب نبات های بدون قند تحریک شود.

بزاق دهان و پوسیدگی های دندان

سایر عوامل میزبان شامل کیفیت مینا، عمق پیت و شیارها و تماس فرد با فلوراید است. هیپوپلازی مینا، حتی در حد ساب کلینیکی، باعث افزایش استعداد مینا به پوسیدگی می شود. شواهد حاکی از آن است که کودکان نارس/دارای وزن بسیار کم هنگام تولد، در خطر بالای هیپوپلازی مینا هستند.

بزاق دهان چه تاثیری روی دهان و دندان ها دارد؟

  • مرطوب نگه داشتن دهان
  • کمک به جویدن، چشیدن و بلعیدن
  • مبارزه با باکتری های دهان
  • از بوی بد دهان جلوگیری می کند
  • حاوی پروتئین و مواد معدنی می باشد
  • محافظت از مینای دندان
  • جلوگیری از بروز پوسیدگی دندان و بیماری های لثه
  • کمک به نگهداری پروتز دندان

ضرورت وجود بزاق دهان :

برخی از بیماری ها و داروها می توانند بر مقدار بزاق تولید شده تاثیرگذار باشند. با عدم وجود بزاق کافی، دهان دچار خشکی می شود. در نتیجه خشکی دهان هم منجر به تورم و التهاب لث، زبان و دیگر بافت های دهان می شود. از همین رو، محیطی مناسب برای رشد باکتری ها می باشد و منجر به خشکی می شود که بدبو شدن دهان را در پیش دارد.

مهمترین تاثیر بزاق بر دهان و دندان جلوگیری از پوسیدگی دندان است. خشکی دهان سبب پوسیدگی سریع دندان و بیماری های لثه (پریودنتال) می شود. بزاق به پاکسازی ذرات ریز غذایی از بین دندان ها کمک می کند. این تاثیر خطر ابتلا به حفره را کاهش می دهد. یکی از نشانه های خشکی دهان این است که طعم مواد غذایی را مانند قبل متوجه نمی شوید.

 

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال