حل مشکلات دهانی با فلوراید

فلوراید ها :

دندانپزشک اطفال کودکان را به رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار توصیه می کند. حتی بسیار تاکید می شود که سالانه یک بار یا دوبار کودکان را نزد دندانپزشک اطفال ببرید. اما در این بین هم استفاده مناسب از فلوراید ها در جلوگیری از پوسیدگی دندان در بیمار بسیار مهم می باشد.

در واقع استفاده از فلوراید در بیمار ناتوان بسیار مهم است و راهبردهای زیادی هم برای جمعیت کودکان در وضعیت کلی در نظر گرفته شده است. به هر حال دلیل وضعیت پزشکی و ناتوانی، بیماران اغلب در معرض ریسک بالایی از نظر پوسیدگی دندانی هستند. همچنین به دلیل اینکه بیماران ناتوان مشکلاتی در شستشوی دهان با فلوراید، مکیدن قرص های فلوراید یا جویدن آدامس حاوی فلوراید دارند، رژیم مراقبت خانگی پیشگیرانه به صورت مسواک زدن دندان ها دوبار در روز با استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید باید با برنامه پیشگیرانه منظم در مطب همراه باشد. این برنامه باید شامل تمیز کردن حرفه ای و کاربرد موضعی فلوراید در فواصل مناسب برای وضعیت در معرض خطر کودک باشد.

حل مشکلات دهانی با فلوراید به توصیه دندانپزشک اطفال

این راهبردهای پیشگیرانه باید در طرح درمان بیماران ناتوان، مورد تاکید قرار گیرند.

پیت و فیشور سلانت :

شواهد منتشر شده نشان می دهد که وارنیش فلوراید در جلوگیری از پوسیدگی در صورتی که در نواحی مستعد دندان سیلانت به کار رود، موثرتر هستند. انجام پیت و فیشور سیلانت معمول در بعضی کودکان ناتوان مشکل است. این کودکان اغلب در معرض خطر آسپیراسیون آب زمان شستن ژل اچ کننده اند و یا مزه ژل اچ کننده را دوست ندارند. علاوه بر این، بعضی کودکان صدای این فرایند را دوست ندارند. یک روش جایگزین به کار بردن سمان گلاس آینومر غنی از فلوراید است که در برابر رطوبت مقاوم است و نیاز به اچ کردن از قبل ندارد.

 

مطالب مرتبط :

فلورایدتراپی

خمیر دندان حاوی فلوراید تا 6 سالگی ممنوع

نحوه تجویز فلوراید در اطفال

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال