استحکام دندان کودکان با یک رژیم غذایی مفید

معمولا توصیه دندانپزشکان کودک برای استحکام دندان کودکان چیست؟ چه مواد غذایی را پیشنهاد می کنند؟

کودکان برای اینکه رشد مناسبی داشته باشند و در سلامت کامل باشند، باید از تمامی گروه های اصلی غذایی، تغذیه کنند. این گروه ها شامل 5 گروه اصلی نان و غلات، میوه ها، سبزیجات، شیر و لبنیات، و گوشت و حبوبات می باشند.

مواد کربوهیدراتی دندان کودکان را خراب می کنند!

از جمله مواد غذایی که کربوهیدارت دارند و منجر به خراب شدن دندان های کودکان می شوند، مثل کیک، آب نبات، کلوچه، نوشیدنی های شیرین، مواد نشاسته داری مثل چیپس و پفک یا برشتوک می باشند. علت اصلی پوسیدگی دندان های کودکان، بیشتر به خاطر باقی مواد کربوهیدارت دار بروی دندان ها می باشد.

به همین جهت بهتر است از 5 گروه اصلی تغذیه کنند. از جمله این مواد غذایی که به سلامت دندان کودکان کمک می کنند :

اول : میوه سبزیجات که می توانند به عنوان میان وعده به کودک داده شوند و به جای مواد کربوهیدرات دار استفاده شوند. از جمله میوه و سبزیجاتی که برای کودک بسیار مفید می باشند، از جمله هندوانه، کرفس، خیار، طالبی یا هلو می باشد که سرشار از آب هستند و به سلامت بیشتر کودک بسیار کمک می کنند. در صورت مصرف موز و کشمش هم حتما باید بعد از آن، دندان ها مسواک شوند.

دوم : از پنیر می توان به عنوان یک میان وعده یا عصرانه استفاده کرد. انواع پنیر مثل پنیر چدار، باعث ترشح بزاق دهان می شود و باقی مانده های غذا را از روی دندان ها پاکسازی می کند.

سوم : از مواد غذایی کلسیم دار در رژیم کودک استفاده شود. مثل شیر، ماست، پنیر، ماهی یا سبزیجات سبزرنگ مثل کلم بروکلی، کلم، اسفناج و نیز جعفری، که همه این ها به استحکام دندان های کودک بسیار کمک می کنند.

چهارم : گوشت ها که به دلیل غنی بودن از فسفر، به استحکام دندان های کودکان بسیار کمک می کنند.

مواد غذایی برای استحکام دندان

پنجم : کنجد را نیز در برنامه غذایی کودک قرار دهید. به دلیل دارا بودن این ماده غذایی از کلسیم، استحکام دندان های کودکان تضمین شده است.

ششم : خوراکی هایی که سرشار از ویتامین c می باشند، از جمله مرکبات. به دلیل اینکه در تشکیل ساختار کلاژنی بسیار تاثیر دارند، از جمله ماده اصلی تشکیل دهنده بافت نرم می باشند، و منجر به تقویت لثه می شوند.

هفتم : از خوراکی هایی مثل سیب، کرفس یا هویج هم می توانید به عنوان یک سفیدکننده طبیعی استفاده کنید. به خاطر داشتن رشته های فیبری، رنگریزه های سطح دندان را پاکسازی می کنند و منجر به سفیدتر شدن دندان ها می شوند.

هشتم : توت فرنگی، که این ماده غذایی هم می تواند به عنوان یک سفیدکننده طبیعی دندان استفاده شود.

نکته : در ضمن والدین به یاد داشته باشید که تا جایی که می توانید به کودکان تان نوشیدنی های رنگی یا گازدار کمتر بدهید.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال