آیا بیش فعالی کودک در دندانپزشکی کودکان موثر است؟

اختلال کمبود توجه ناشی از بیش فعالی (ADHD) :

سوالی که پیش می آید، اینکه در دندانپزشکی کودکان یا دندانپزشکی اطفال اختلال بیش فعالی چه تاثیری دارد؟

اختلال ADHD یک اختلال شایع است که از سه تا هفت درصد کودکان و نوجوانان مبتلا به آن می باشند، بنابراین اختلالی است که تمام کارکنان مراقبت سلامت دندانپزشکی که برای بیماران کم سن کار می کنند، با آن برخورد می کنند.

آگاهی در مورد این وضعیت، حائز اهمیت است. ADHD در اثر اختلال عملکرد عصبی بیولوژی ایجاد می شود. شواهدی از وجود یک زمینه ژنتیک که لوب فرونتال و نوروترانسمیترهای دوپامین و نور اپی نفرین را درگیر کند وجود دارد. با این وجود، اتیولوژی این اختلال به طور کامل شناخته نشده است.

آیا بیش فعالی کودک در دندانپزشکی کودکان موثر است؟

مشکلات اصلی که به خاطر ADHD می باشد، به گفته پزشک اطفال به صورت بی توجهی، فعالیت بیش از حد و بی دقتی مشخص می گردد. تشخیص می تواند از نوع ترکیبی (شایعترین) باشد که افراد علائم را در تمام زمینه ها نشان می دهند، یا از نوع بی توجهی یا بیش فعالی ـ بی دقتی، بر اساس گروه عمده نقایص.

شیوع به طور قابل توجهی بین مطالعات مختلف، متفاوت می باشد که عمدتا ناشی از تفاوت در تعاریف بکار برده شده و همچنین ناشی از تفاوت در معلوم کردن جمعیت مطالعه می باشد. پسرها از دخترها بیشتر تشخیص داده می شوند، و دختران کمتر از حد تشخیص داده می شوند. علت این امر، این است که دختران نقایص قابل مشاهده کمتری از جمله بیش فعالی را نشان می دهند.

بسیاری از مشکلات در ADHD با رشد فرد، پایدار بوده و بسیاری از بیماران در بزرگسالی دچار مشکل می شوند. این مشکلات شامل شیوع بالاتر سو مصرف الکل یا دارو و اختلالات روانی می باشد. درمان ADHD شامل استفاده از استراتژی های آموزشی روانی یا برنامه های آموزشی برای والدین و معلمان است. نشان داده شده که دارو عمدتا methyIphenidate یا آمفتامین، به منظور مهار انتقال دوپامین در بسیاری از بیماران موثر می باشد.

مطالب مرتبط :

مراقبت های لازم دهان و دندان بیماران اوتیسمی

سندرم اسپرگر و اوتیسم چه فرقی دارند؟

آمادگی مطب برای بهداشت دهانی نوزاد

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال