مکیدن انگشت کودکان دندان ها را خراب می کند؟

مکیدن انگشت شست و پستانک یک رفلکس طبیعی در نوزادان می باشد. از هفته 29 بارداری هم شروع می شود.

مکیدن انگشت شست می تواند عادت های دهانی را نسبت به مکیدن سینه مادر یا شیشه شیر در نوزادان ایجاد کند. در واقع، گزارش شده که 100درصد نوزادان که عادت مکیدن انگشت دارند، هم از پستانک استفاده می کنند یا از هردو. عادت های دیگر مکیدن انگشت شست هم هست، اما گاهی اوقات هم محدود به خوردن اسباب بازی، مکیدن پتو، یا انگشت های دیگر یا مثلا انگشت شست پا نمی شود. نوزادانی که معمولا این عادت ها را دارند، با این کار آرامش می گیرند. معمولا در دوران نوزادی چنین عادت هایی مشکلاتی ایجاد نمی کند، مگر اینکه بچه بزرگتر که می شوند هنوز به این کار ادامه دهند.

مکمل های غیر غذایی مکیدنی :

مزایای بسیاری از استفاده از مکمل های غیر غذایی مکیدنی برای نوزادان ، مثل پستانک یا مکیدن انگشت شست یا انگشتان دیگر می باشد. استفاده از پستانک یا مکیدن انگشت شست می تواند به آرامش کودک کمک کند و توجه او را جلب کند. مکمل های مکیدنی غیر غذایی هم بیشتر به کودکانی که خیلی خسته اند داده می شود، یا ناراحت و بی حوصله اند. همین می تواند به آن ها راحتی و احساس امنیت دهد.

با وجود این مزیتی که عمل مکیدن برای کودک دارد، اما می تواند عوارض جانبی هم روی دندان های کودک داشته باشد.

تاثیر دندانپزشکی مکمل های مکیدنی غیر غذایی :

اثرات مضر مکیدن می تواند منجر به مشکلات قابل توجهی در دهان و دندان کودکان شود. گاهی اوقات، اینسیزرهای بالا به ست لب بالا می روند که به این حالت buck teeth می گویند. گاهی هم ممکن است این دندان ها درست و کامل بیرون نزنند.

تغییراتی که با مکمل های مکیدنی غیر غذایی به وجود می آیند، می توانند در طولانی مدت منجر به یکسری اختلالات دهانی و دندانی شوند، که عبارتند از :

  • اپن بایت کودکان که با مکیدن شست یا پستانک پیش می آید.
  • اپن بایت Anterior

اپن بایت Anterior چیست؟ اینسزور ها بالایی و پایین در زمان بایت درست روی هم قرار نمی گیرند.

حرکت اینسیزورها : شیفت اینسیزورها به خارج جهت درستشان در دهان می باشد.

ساختار ماگزیلاری یا فک بالا : به خاطر فشارهایی که از مکیدن به وجود آمد، سقف دهان باریک می شود و با فشار زبان را از سقف دهان دور می کند.

مکیدن انگشت شست یا پستانک

چه موقع باید جلوی پستانک خوردن کودک را گرفت؟

معمولا کودکان مکیدن شست دست یا پستانک را بین سنین 2 تا 4 سالگی ترک می کنند. بالای 20درصد کودکان نوپا هستند که چنین عادتی را تا سن 3 سالگی دارند. معمولا، بچه هایی که پستانک استفاده می کنند، قبل از آن هایی که انگشت می مکند، یادشان می رود. بچه های بزرگتری هم که هنوز انگشت می مکند، اغلب این عادت را قبل از شروع و فشار مدرسه ترک می کنند.

توصیه رسمی آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا، توقف عادت های مکمل های مکیدنی غیر تغذیه ای تا سن 3سالگی می باشد. پیش از اینکه این عادت ها متوقف شوند، باید به دهان فرصتی داد که دوباره به مدل قبلش برگردد. اگر کودکی زودتر این عادت را متوقف کند، بسیاری از مشکلات بایت حل می شوند. اگر این عادت ادامه داشته باشد می تواند مشکلات دائمی در لثه ها ایجاد کند. به همین دلیل ممکن است در آینده نیاز به ارتودنسی دندان شود.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال