کدام دندان های شیری زودتر می پوسند؟

چه دندان هایی به پوسیدگی زودرس مبتلا می شوند؟

مهم ترین عاملی که باعث از دست رفتن زودهنگام دندان شیری می شود، استفاده شبانه از شیشه شیر است. هرگاه به آرامشی که با فرستادن کودک به تختخواب با شیشه شیر فکر می کنید به خطرات مرتبط با پوسیده شدن دندان ها و عواقب بعدی آن هم نیم نگاهی داشته باشید. در این موارد، استفاده از بطری حاوی آب خطرات مرتبط با صدمه دیدن دندان ها را کاهش می دهد.

از آن جایی که کودکان از دندان های جلویی خود بیشترین استفاده را دارند، به خاطر همین معمولا 4 دندان جلویی شیری فک بالا، آسیاهای اول شیری هر دو فک و دندان ها نیش شیری فک پایین به پوسیدگی مبتلا می شوند. در واقع از دسته دندان های شیری می باشند که دچار پوسیدگی می شوند. این دندان های درگیر، معمولا به صورت قرینه در دو سمت دهان کودک واقع شده اند. دندان های پیشین شیری فک پایین، استقامت بالاتری دارند و به عنوان محافظت کننده ای برای زبان می باشند تا در حین مکیدن شیر و نیز شستشوی طبیعی، توسط جریان بزاق سابمندیبولار و سال لینگوال، محافظت می شوند. دندان های آسیای دوم شیری هم که در سنین بالاتر رشد می کنند، کمتر دچار مشکلات پوسیدگی دندان می شوند.

در صورت مشاهده هرگونه علائمی، حتما در اسرع وقت کودکتان را به یک مرکز دندانپزشکی کودکان ببرید.

توصیه دندانپزشک کودکان به پیشگیری از پوسیدگی دندان :

کدام دندان های شیری زودتر می پوسند

توصیه دندانپزشک کودکان برای پیشگیری از پوسیدگی های زودرس دندان های شیری، به این شرح است که پوسیدگی در دندان های کودکان موجب بروز مشکلات تغذیه ای و ظاهری نازیبا می شود. به خاطر همین یکسری نکات را یادآور می شویم که می تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند.

  • چکاپ و معاینه کامل دندان های مادر قبل از باردار شدن
  • بردن کودک نزد دندانپزشک اطفال در دوره رویش دندان های شیری
  • تمیز کردن دندان های خردسالان از زمان رویش تا دو سالگی بوسیله گازل استریل و پارچه تمیز قبل از خواب
  • کمک به کودکان برای استفاده صحیح از مسواک از سن دو سالگی به بعد
  • ترغیب کودک برای شستشوی دندان و استفاده از دهانشویه
  • خودداری از دادن شیشه شیر در هنگام خواب کودک
  • متوقف کردن استفاده از شیشه شیر در سن 12 تا 14 ماهگی
  • ترغیب کودک برای استفاده از مواد غذایی کلسیم دار و منع وی از زیاده روی در خوراکی‏ها‎ی مضر

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال