چطور جلوی نوشابه خوردن بچه ها را بگیریم؟

با نوشابه خوردن یا نوشیدنی های قندی، فقط روند پوسیدگی دندان های کودکانتان سریعتر می شود!

دندانپزشک اطفال خوب کودکان که این روزها هم آن ها در جریان می باشند که والدین سخت در تلاشند که کودکانشان را سالم و شاد و فعال نگه دارند. اما گاهی اوقات ممکن است از نظر آن ها غذاهای سالمی برای کودکشان انتخاب شده باشد، اما خبر ندارند که از لحاظ دندانپزشکی و توصیه های یک دندانپزشک اطفال خوب این غذاها برای دندان مضر هستند. طبق گفته متخصصین دندانپزشکی کودکان، والدین باید نظارت بر آبمیوه هایی که به کودکشان می دهند، یا میان وعده ها و نوشیدنی های گازدار، داشته باشند. مطالعات جدید نشان داده که کودکانی که بیشتر از 3 تا نوشیدنی قندی در روز می خورند، احتمال پوسیدگی دندان در آن ها به اندازه 46% می باشد.

دادن آبمیوه های به نظر سالم یا اسموتی ها، در آخر منجر به مشکلات دندانی کودک می شود. این حرف دندانپزشک اطفال خوب ما می باشد، با اسیدیته شدن و قند این نوشیدنی ها، فقط کودک آسیب های دندانی خواهد داشت. باکتری که در دهان می باشد، عاشق قندیجات است، در نتیجه قند که به او می رسد، اسید های خطرناکی تولید می کند، در نهایت هم که به مینای دندان حمله کرده و آسیب وارد می کند. والدینی که معقتدند دارند به بچه هایشان غذای سالمی می دهند، خبر ندارند که حتی همین آبمیوه های طبیعی هم میوه هایشان قند تولید می کنند و منجر به آسیب رساندن به دندان های کودکان می شوند.

مصرف اسیدها و قندها را نمی توان برای همیشه قطع کرد، اما می توان میزان آن ها را کنترل و محدود کرد. دادن نوشیدنی های قندی به کودکان به طور مکرر بدتر از مصرف نوشیدنی های اسیدی در طی زمان است. خوردن میوه از نوشیدن آبمیوه آن سالم تر است، به خاطر اینکه چند دقیقه ای مشغول آن است، در حالی که نوشیدنی ها می توانند به مدت طولانی روی دندان ها بمانند. حتی دندانپزشک اطفال خوب می گوید باید بعد از خوردن این نوشیدنی ها، حتما دهان را با آب باید شستشو داد. همین باعث می شود تاثیر خطر آن کمتر شود.

مضرات نوشیدنی های قندی برای دندان کودکان

برخی میان وعده هایی که حاوی 11 الی 20 گرم قند می باشند، هیچ ارزش غذایی در آن ها دیده نمی شود. حتی ممکن است این مقدار در وعده های والدین بیشتر هم شود.

تقریبا 25% از کودکانی که در امریکا هستند، روزانه آبمیوه می خورند، 56% هم حداقل یک نوشیدنی شیرین و قندی را هر روز می خورند، در حالی که 91% نوشیدنی های گازدار یا نوشابه می خورند. نه تنها این نوشیدنی ها دندان های کودک را به خطر می اندازد، بلکه طبق مطالعات اخیری که شده، حتی می توانند مشکلات دیگری مثل چاقی، دیابت، بیماری قلبی و نقرس به دنبال داشته باشند. آب بسیار مفیدتر و سودمندتر است، به خاطر اینکه هیچ قندی ندارد و خطر چاقی را هم کمتر می کند؛ چیزی که امروزه در کودکان امریکایی بیشتر دیده می شود.

چه غذاهایی برای سلامت دهان کودکان لازم می باشد؟

برخی غذاها واقعا سلامت دهان کودکان را افزایش می دهند. ماهی سالمون، که دارای امگا 3 بسیار بالایی می باشد، از التهاب جلوگیری می کند. ریحون هم یک آنتی بیوتیک طبیعی است و می تواند میزان باکتری های دهان را کاهش دهد. کوینو هم دندان ها و استخوان ها محکم می کند، به خاطر این که سرشار از پروتئین و کلسیم می باشد. پیاز باکتری استرپتوکوکاس را می سازد، میوه ها هم به خاطر ویتامین سی بالایی که دارند می توانند برای سفید نگه داشتن دندان ها استفاده شوند.

حتی در حقیقاتی که شده، گفته شده روغن نارگیل هم باکتری استرپتوکوکاس را می سازد و خوشبختانه باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان می شود. حتی به عنوان یک آنتی بیوتیک می تواند در لیست مراقبت های دهانی و دندانی قرار گیرد.

زمانی که یک نوشیدنی سالم برای کودکتان می گیرید، ابتدا به محتویات آن و قند آن، میوه های داخل آن و طبیعی بودن آن دقت کنید. به یاد داشته باشید که همین انتخاب شما می تواند روی سلامت کودکتان تاثیر داشته باشد. اگر تصمیم گرفتید که حتما برای کودکتان نوشیدنی شیرین بگیرید، و مطمئن شوید که اتاقی هست که با آب بتواند دهانش را بشوید.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال